Za propuštění čínského disidenta bojují i nositelé Nobelovy ceny

Více než sto nositelů Nobelovy ceny podepsalo dopis, ve kterém žádají propuštění čínského disidenta Liou Siao-poa. Žádost adresovala skupina laureátů budoucímu čínskému prezidentovi. Umělec a nositel Nobelovy ceny za mír Liou je už tři roky držen v čínském vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Bezpečnostní opatření během sjezdu čínských komunistů

Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Bezpečnostní opatření během sjezdu čínských komunistů | Foto: Kateřina Procházková

Žádost podepsalo 134 nositelů Nobelovy ceny, včetně takových osobností jako je dalajláma, jihoafrický bojovník za mír Desmond Tutu nebo americká spisovatelka Toni Morrisonová.

Od budoucího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga žádají propuštění vězněného disidenta Liou Siao-poa a jeho ženy. Ta je od roku 2009 držena v domácím vězení. Trest dostala poté, co navštívila svého muže ve vězení a informovala o tom zahraniční novináře. Je hlídána a nemá spojení se světem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopise laureátů Nobelovy ceny na podporu čínského disidenta Liou Siao-pa informovala zpravodajka Kateřina Procházková.

Podle laureátů je budoucí prezident Číny Si Ťin-pching, který má být jmenován v březnu, politikem s novými myšlenkami a mohl by přinést jistá uvolnění.

Autoři připomínají, že dosluhující prezident Chu Ťin-tchao loni na návštěvě USA přiznal, že Čína toho musí na poli lidských práv ještě mnoho udělat a doufají, že nový prezident půjde dál a učiní kroky, aby Číňanům základní práva zajistil.

Spisovatel Liou se podílel na sepsání Charty 08, v které žádal s asi třemi stovkami dalších čínských osobností zlepšení lidských práv v zemi. Za svou činnost byl však uvězněn.

V roce 2010 si tak nemohl on ani nikdo z jeho blízkých převzít Nobelovu cenu míru.

Peking označuje disidenta za zločince a všechny snahy za jeho propuštění za vměšování se do čínských záležitostí.

Kateřina Procházková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme