Za Putina a Krym, hlásají Noční vlci. A vyrazili na jízdu do Evropy

Navzdory polskému zákazu vyjela kolona ruských motorkářů na jízdu pod názvem Cesta vítězství - z Moskvy přes Bělorusko, Polsko, Česko a Slovensko do Berlína. Akcí chtějí uctít oběti druhé světové války. Dnes by měli z Moskvy dorazit do Smolenska, poté do Běloruska a k polské hranici. Polsko, Česko a další země ale jízdu považují za provokaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Nočních vlků Alexandr Zaldostanov | Zdroj: Reuters

Noční vlci svou jízdu napříč Evropou pořádají bez většího mediálního zájmu každý rok. Cestou navštěvují místa bitev Rudé armády a hřbitovy padlých sovětských vojáků.

„Historie těchto velkých akcí je dlouhá a po celém světě jsme si získali spousty přátel. Autorita klubu Noční vlci je velmi silná i proto, že s lidmi komunikujeme bezprostředně a naši přátelé jsou u nás vždy vítání jako drazí hosté. Naše pohostinnost je jako na Kavkaze,“ říká vůdce klubu Alexandr Zaldostanov, zvaný Chirurg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští motorkáři dnes vyrazí na jízdu Evropou i přesto, že jim polské úřady nepovolily vstup na své území. Kdo jsou Noční vlci, zjišťoval Martin Dorazín

Klub vznikl už v roce 1989 jako vedlejší produkt politického uvolnění za Gorbačovovy přestavby. V chaotických 90. letech Noční vlci těžce hledali novou identitu a našli ji až s příchodem Vladimira Putina k moci v roce 2000.

Přihlásili se k pravoslaví a přimkli se k silnému vůdci natolik, že plně podpořili anexi Krymu, aktivně se jí zúčastnili a podobně se později pevně postavili na stranu proruských separatistů na východní Ukrajině.

I proto mnohé země vnímají jejich jízdu Cestou vítězství nikoli jako oslavu porážky nacismu, ale spíše jako export a demonstraci velkoruských idejí.

„Očekávali jsme, že hysterie kolem naší jízdy bude růst. Plánů se ale v žádném případě nezříkáme - startujeme 25. dubna. Řídíme se principem: Dělej, co můžeš, a co bude, to bude,“ dodává vůdce Nočních vlků.

Alexandr Zaldostanov ale neprozradil, jakým způsobem se Noční vlci do Evropy chtějí dostat, když jim Polsko přehradilo cestu.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme