Za selhání ze 7. října jsem plně zodpovědný, napsal šéf zpravodajské služby v Izraeli a odstoupil

Šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva v pondělí podal rezignaci. S odkazem na prohlášení armády to uvedly agentury AP a AFP. Haliva už krátce po teroristickém útoku ze 7. října přijal odpovědnost za to, že mu nedokázal zabránit. Vedení armády rezignaci přijalo, z funkce Haliva odejde, až bude jmenován jeho nástupce.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během víkendu se v Izraeli konaly protivládní protesty. Spojené jsou i se zoufalstvím rodin rukojmích, které Hamás drží v pásmu Gazy. Jejich příbuzní a blízcí žádají dohodu s Hamásem za každou cenu

Protivládní protesty spojené se zoufalstvím rodin rukojmích, které Hamás drží v pásmu Gazy. Jejich příbuzní a blízcí žádají dohodu s Hamásem za každou cenu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Podle agentury AP je prvním vysokým představitelem, který odchází kvůli selhání izraelských služeb a úřadů v souvislosti s loňským útokem ozbrojenců z hnutí Hamás.

Izrael půl roku vyhrává v Pásmu Gazy bitvy. Hrozí ale, že celou válku prohraje

Číst článek

Podle prohlášení armády vyvodil Haliva svou „velitelskou odpovědnost“ v souvislosti s útokem ze 7. října, při kterém podle izraelských úřadů zemřelo na 1200 lidí a 250 dalších bylo zavlečeno do Pásma Gazy.

Izraelský tisk citoval deset dnů po útoku z dopisu, který Haliva rozeslal vojákům. V něm generál uvedl, že za útok palestinského hnutí Hamás a jeho spojenců na izraelské území v okolí Pásma Gazy může selhání tajných služeb. „Nezvládli jsme úkol; za toto selhání jsem plně odpovědný,“ stálo v dopise.

Odchod náčelníka armádní zpravodajské služby by mohl otevřít dveře k dalším rezignacím mezi představiteli izraelského bezpečnostního aparátu v souvislosti s loňským teroristickým útokem, uvádí agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme