Za šíření požárů v Portugalsku mohou žháři i nedostatek hasičů. Byla to apokalypsa, říká svědek

Řadu lesních požárů na Iberijském poloostrově údajně způsobili žháři. Tvrdí to tamní úřady. Při ohních za poslední dva dny zemřelo nejméně 39 lidí a neštěstí rozdmýchává také vítr z doznívajícího hurikánu.

Lisabon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalští hasiči bojují s rozsáhlými požáry | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Výjimečný stav platí v celé severní polovině Portugalska a hoří také v západošpanělské Galícii a Asturii. Tyto oblasti zabírají území velké asi jako celá Česká republika.

Hasiči s požáry bojují už přes dva týdny, nově jim ale práci komplikuje bouře Ophelia. Vítr o rychlosti 90 km/h znovu rozdmýchává některá ohniska.

Nejméně 30 mrtvých při požárech na Pyrenejském poloostrově. Portugalsko vyhlásilo stav veřejné katastrofy

Číst článek

Kvůli požáru přišly o své domovy stovky lidí, úřady ale jejich přesný počet neznají. Jeden z vesničanů popsal neštěstí ve své obci agentuře AFP.

„Všechno to trvalo jen tři čtvrtě hodiny. Vypuklo to v dolní části vesnice a pak se to šířilo neuvěřitelnou rychlostí. Nikdy jsem nic takového neviděl. Bylo to jako apokalypsa.“

Oheň ve středním Portugalsku překvapil také slovenského řidiče kamionu Mariana Vávru. „V momentu, kdy jsem viděl, že ty dvaceti až třicetimetrové plameny jsou 300 až 400 metrů ode mě, to už byl doslova děs. Neměl jsem strach jen o sebe, ale i o auto. Ani ten běh by asi už nepomohl,“ řekl Radiožurnálu. Vávra nakonec před plameny uprchl a teď je na cestě domů.

V lesích často začne hořet na několika místech najednou. To naznačuje úmyslné založení požáru. V neděli takto vzniklé ohně zabily čtyři lidi v Galícii. Podezření, že některé ohně způsobili žháři, mají i portugalské úřady.

Jak ale dodává agentura Reuters, na vině je i hospodářská situace země. Venkované se stěhují do měst a svá venkovská sídla nechají opuštěná. Kromě vybydlených samot komplikuje situaci taky nedostatek hasičů, který způsobily dlouhodobé rozpočtové úspory.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme