Za smogovou katastrofu na severu Číny může i překotný hospodářský růst

Sever Číny už skoro týden bojuje s nejhorším znečištěním ovzduší za posledních deset let. Teprve nyní smog pomalu ustupuje. Meteorologové ale varují, že v případě bezvětří se může kvalita ovzduší opět zhoršit. Vláda proto nechala uzavřít některé továrny v okolí Pekingu a omezila dopravu. Veřejnost ale žádá komplexní řešení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking. Pohled na budovu televize zahalenou smogem

Peking. Pohled na budovu televize zahalenou smogem | Zdroj: Reuters

Za smogovou kalamitu na severu Číny může těžký průmysl, rostoucí počet automobilů v ulicích měst a vytápění uhlím, tvrdí ekologové. Jde tak o důsledky překotného hospodářského růstu země.

Ročně například v Pekingu přibude přes 240 tisíc nových aut. Za posledních dvanáct let se také v Číně ztrojnásobila spotřeba uhlí a ocelárny produkují pětkrát více oceli.

Růst ekonomiky bez ohledu na životní prostředí ale přináší problémy, jako je například současná smogová kalamita. Na tu doplácí všichni obyvatelé země.

Mezinárodní organizace řadí Peking mezi nejvíce znečištěná města na světě.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme