Za smrt Lioua Siao-poa může i čínská vláda, reaguje na úmrtí disidenta šéfka Nobelova výboru

Vláda v Pekingu je spoluzodpovědná za předčasnou smrt čínského disidenta, básníka a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa, kterou oznámily čínské úřady. V Oslu to řekla předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý Liou Siao-po v dobách, kdy měl ještě život před sebou. O dvacet let později ho umořil čínský vládní režim.

Mladý Liou Siao-po v dobách, kdy měl ještě život před sebou. O dvacet let později ho umořil čínský vládní režim.

„Čínská vláda má velkou zodpovědnost za jeho předčasnou smrt,“ sdělila Reissová-Andersenová agentuře Reuters.

„Považujeme za hluboce znepokojující, že Liou Siao-po nebyl přemístěn do zařízení, kde by mohl dostat odpovídající lékařskou péči dříve, než se stal nevyléčitelně nemocným,“ dodala.

Liou Siao-po prohrál svůj boj o život. Proslulý vězeň Komunistické strany Číny zemřel v 61 letech

Číst článek

Nejznámější čínský politický vězeň, který se inspiroval československou Chartou 77, zemřel ve věku 61 let na selhání organismu. Trpěl rakovinou jater v konečném stadiu, kvůli které byl podmínečně propuštěn z vězení do ošetření v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

Čínské úřady ale neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí. Dva západní lékaři přitom o víkendu uvedli, že Liou do ciziny transportován být může.

"Hnutí za lidská práva v Číně a na celém světě ztratilo zásadového bojovníka, který zasvětil svůj život nenásilné a důsledné obhajobě a prosazování lidských práv a který byl uvězněn za to, že stál za svým přesvědčením," uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Mravní čistota

Ke smrti čínského intelektuála a disidenta se vyjádřil už i český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Odchází v něm osobnost velké mravní čistoty. Ve svém boji za život ve svobodě se nenechal zlomit ani brutalitou totalitní moci, ani vážnými zdravotními problémy. Uchovám si jej v paměti mezi těmi, jejichž život svědčí o smyslu zápasu o dobro; byť by se tento zápas zdál marný a předem prohraný. I pro věrnost památce lidí, jako byl Liou Siao-po jsme povinni ho trvale vést,“ uvedl Herman.

Liou by poprvé uvězněn po prodemokratickém protestu na ústředním pekingském náměstí v roce 1989. Nobelovu cenu za mír dostal v roce 2010, kdy si už ve vězení odpykával svůj čtvrtý a poslední trest.

„Politická reforma v Číně (...) by měla být postupná, mírumilovná, spořádaná a kontrolovatelná, a měla by být interaktivní, seshora dolů a zdola nahoru. Tato cesta si vyžádá tu nejnižší cenu a povede k nejúčinnějším výsledkům. Znám základní principy politické změny, (vím), že spořádaná a kontrolovatelná společenská změna je lepší než ta, která je chaotická a vymkne se kontrole. Řád špatné vlády je lepší než chaos anarchie. Proto se stavím proti takovým systémům vlády, jimiž jsou diktatury či (mocenské) monopoly. Tohle není 'podněcování rozvracení státní moci.' Opozice nerovná se podvratná činnost.“

Liou Siao-po a obranná řeč z roku 2009, kterou mu před soudem nedovolili přečíst

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme