Za smrt svého vůdce slibují somálští islamisté pomstu

Spojené státy potvrdily zabití vůdce somálských islamistických ozbrojenců při leteckém útoku americké armády. Po náletu na dům ve městě Dusamareb prý zůstalo krátce před svítáním kromě vojenského velitele somálské odnože al-Káidy nejméně deset dalších zabitých lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké stíhačky F-16 | Foto: Alexandr Pícha

Šéf islamistických milicí al-Shabab Aden Hashi Ayro nebyl nikdy spatřen na veřejnosti a neposkytl jediný rozhovor. Jeho smrt potvrdili i samotní militanti, kteří zároveň oznámili, že brzy vyberou ze svých řad nového velitele.

Mluvčí organizace al-Shabab, která je vojenským křídlem Svazu islámských soudů kontrolujícím do roku 2006 většinu jižního a středního Somálska, pohrozil Spojeným státům i jim nakloněné ústřední vládě, že včerejší operace si vynutí pomstu.

Svaz islámských soudů vytlačily do odlehlých míst země jednotky prozatímní somálské vlády podporované etiopskými vojáky. Následně zahájili islamisté partyzánskou válku. Podle Spojených států jsou milice al-Shabab napojené na mezinárodní síť teroristů al-Káidu. Lídři guerilly ale trvají na tom, že jde o čistě somálské hnutí. Včera zabitý Ayro měl za sebou podle amerických tajných služeb vojenský výcvik v Afghánistánu.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme