Za smrtí čečenského prezidenta údajně Šamil Basajev

K odpovědnosti za bombový útok, při kterém byl 9. května zabit proruský čečenský prezident Achmat Kadyrov, se přihlásil čečenský polní velitel Šamil Basajev. Pohrozil zároveň, že útoky proti zrádcům a kolaborantům budou pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát na Kadyrova | Zdroj: ČTK

Kadyrova zabila nastražená bomba na stadionu v Grozném, kde Rusové a jejich místní spojenci slavili 60. výročí vítězství nad fašismem ve druhé světové válce. Při atentátu přišlo o život šest lidí a téměř 60 jich bylo zraněno.

Proruský prezident, zvolený za pomoci Moskvy v minulém roce do funkce nebyl ve veřejnosti oblíben a vůdci separatistů mu vyhrožovali smrtí za zradu, které se podle nich dopouštěl spoluprací s Ruskem. Přitom Kadyrov v minulosti proti federálním vojskům bojoval v čele Čečenců se zbraní v ruce.

Atentát je považován za těžkou ránu pro ruské vedení, tím spíš, že k němu došlo v den jednoho z nejváženějších svátků země v Den vítězství. V Grozném mezi tím bylo zatčeno několik podezřelých osob, které se měli na přípravě exploze podílet.

Panují obavy ze zostření postupu Ruska vůči Čečencům. Množí se ale i otázky, jak mohlo dojít k útoku, když o bezpečnost Kadyrova se v republice starala 600 členná osobní ochranka. Podle kritiků Kremlu útok potvrdil, že Rusko stále nemá i přes svoje tvrzení situaci v Čečensku pod kontrolou.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme