Za střevní infekci v Německu mohou okurky ze Španělska

Němce aktuálně straší nebezpečná střevní bakterie, v kritickém stavu je už nejméně 140 lidí, dva zemřeli. Nebezpečná bakterie, která onemocnění způsobuje, se do Německa údajně dostala ze Španělska. Dle hamburského hygienického institutu ze salátových okurek. Podle šéfa výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin je jen otázkou času, kdy se bakterie rozšíří i do ostatních zemí Unie. Střevní nákaza způsobuje krvavé průjmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okurky (ilustr. obr.)

Okurky (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Jakým způsobem byly okurky na německém trhu distribuovány či zda se stále ještě distribuují zatím nebylo potvrzeno. Jisté je, že nákaza je velmi silná. Bakterie EHEC se každoročně v Německu vyskytuje, tentokrát jde ale o zvláštní kmen, který je vysoce multiresistentní, takže na něj neúčinkuje ani řada antibiotik,“ vysvětluje berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Německu mluvila na Rádiu Česko tamní zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová. O nákaze mluvil i hlavní hygienik ČR Michael Vít

Kmen bakterie EHEC, který identifikovali vědci z univerzity v Münsteru, podle všeho nereaguje na penicilin.

Výskyt nákazy hlásí 15 ze 16 německých spolkových zemí. Nejvíce je zasažen Hamburk, jeho okolí a severní spolkové státy. Proto také ze začátku existovalo podezření, že nákaza pochází z farem na severu Německa.

„V některých nemocnicích je situace tak vážná, že začínají scházet nutné přístroje na dialýzu,“ uvádí Stejskalová.

Němečtí lékaři varují před panikou. Říkají, že když lidé budou dodržovat hygienické normy, budou mýt zeleninu i ruce, mělo by to stačit.

Bakterie EHEC | Foto: Reuters

„Tyto bakterie umíme diagnostikovat a sledujeme je. Musíme si uvědomit, že syrová zelenina může být kontaminovaná různými bakteriemi. Je nutné zeleninu omývat a při přípravě různých salátů a pokrmů používat rozdílné kuchyňské nástroje. Jsou to běžná pravidla, na která se v naší společnosti bohužel zapomíná,“ potvrzuje hlavní Hygienik České republiky Michael Vít.

„V tuto chvíli žádnou takovou nákazu neevidujeme. Chtěl bych obyvatele České republiky uklidnit. Tato bakterie se v minulých letech vyskytovala i v Česku, každý rok evidujeme kolem 35 000 případů průjmových onemocnění. V roce 2009 jsme ale měli sedm případů takovéhoto průjmového onemocnění, loni jeden, letos zatím dva případy. Žádný ale nemá spojitost s německou nákazou,“ uklidňuje Michael Vít.

Lenka Buriánková, Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme