Za syrskou opozici má s Asadem jednat vůdce Armády islámu. Rusko ji přirovnává k IS

V Ženevě mají v pondělí začít rozhovory zástupců režimu prezidenta Bašára Asada se syrskou opozicí. Jejím vyjednavačem bude Muhammad Allúš, jeden z vůdců povstalecké skupiny Džajš al-Islám, kterou podporuje Saúdská Arábie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad | Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Muhammad Allúš je šéfem politického křídla islamistické skupiny Džajš al-Islám (neboli Armády islámu), která se stala jednou z nejsilnějších povstaleckých organizací v Sýrii. Operuje především na předměstí Damašku a na severozápadě země.

Syrský režim a Rusko považují Džajš al-Islám za teroristickou organizaci. Rusko ji dokonce přirovnalo k Islámskému státu.

Zakladatel skupiny Zahrán Alúš, který v prosinci zahynul při náletu syrského letectva, se netajil svými sympatiemi k radikální islamistické organizaci Al-Káida i k Usámovi bin Ládinovi a odmítal západní demokracii.

Mocnosti se také stále přou o to, kdo se má jednání o budoucnosti Sýrie v Ženevě zúčastnit. Turecko například odmítá zapojení kurdské skupiny Lidové obranné jednotky (YPG) bojující v Sýrii. Považuje ji stejně jako Stranu kurdských pracujících (PKK), která působí na území Turecka, za teroristickou organizaci.

„Některé kruhy, včetně Ruska, chtějí syrskou opozici narušit. Snaží se totiž do opozičních řad prosadit takové skupiny, jako je kurdská YPG, které kolaborovaly s Asadovým režimem a útočily proti umírněným povstalcům,“ prohlásil na ekonomickém fóru v Davosu turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Štěpán Macháček, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme