Za tikající ekologickou bombu označují experti Baltské moře
Celou šestinu Baltského moře považují odborníci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) za mrtvou. Může za to mimo jiné přílišné hnojení. Revoluční akční plán by ortel smrti nad Baltem ještě údajně mohl odvrátit.
Na ploše 70.000 kilometrů čtverečních Baltu už kvůli nedostatku kyslíku není život. Podle Jochena Lampa ze Světového fondu na ochranu přírody dnes mořská voda obsahuje osmkrát víc fosforu a čtyřikrát víc dusíku, než před sto lety. Navíc jen v Polsku by údajně v příštích deseti letech měla spotřeba hnojiv stoupnout o třetinu. Údajně za to může příliš štědrá agrární politika Evropské unie, která rolníky svádí k přílišnému užívání hnojiv.
Ekologové se taky obávají dopadů očekávaného přesunu drůbežáren a vepřínů ze Západní do Východní Evropy. Řešením by údajně bylo podmínit zemědělské dotace střídmějším používáním umělých hnojiv.
Dalším problémem je enormní množství lodí na Baltu, z nichž většina legálně vypouští splašky přímo do moře. Taky nevybuchlá munice ležící na dně Baltského moře představuje značné riziko.