Za tolik mu vděčí a tolik mu dluží. Turing je v Británii stále považován za zločince

Jeden z pionýrů umělé inteligence, pokořitel kódu Enigma, ale podle britského práva stále pravomocně odsouzený zločinec. Tím vším byl i je geniální vědec Alan Turing. Jeho příznivci stále marně čekají na formální či skutečnou rehabilitaci slavného matematika. Teď se ale objevila nová iniciativa a nový právní výklad, který by mohl vést k úspěchu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochařský portrét Alana Turinga v britském Bletchley Park

Sochařský portrét Alana Turinga v britském Bletchley Park | Foto: Jon Callas, Wikimedia, lic. CC, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Několik význačných osobností včetně legendárního fyzika Stephena Hawkinga ještě v předvánočním období podepsalo dopis určený primárně britskému premiérovi Davidu Cameronovi. Toho vyzývají, aby uplatnil svou autoritu a Turingovi, coby hrdinovy a ikoně britského odporu proti Němcům, formálně prominul.

V dopise stojí, že „brutální zacházení se slavným vědcem je něčím, za co by se Británie měla stydět“. Turing se totiž po odsouzení rozhodl podstoupit chemickou kastraci, aby nemusel do vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nové iniciativě za Turingovu rehabilitaci přinesl londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Lord Sharkey, člen Sněmovny lordů, navíc už v létě podal návrh na oficiální omilostnění Turinga. Kdyby ji ještě v tomto volebním období schválily obě komory britského parlamentu, žádost by už nepodléhala podpisu britské vlády.

Alan Turing byl v roce 1952 v Británii odsouzen za „trestný čin hrubé nemravnosti“. Tak se říkalo homosexualitě, která v té době byla ještě trestná. Přestože snaha očistit jméno geniálního vědce neztrácí na intenzitě, několik takových pokusů už v minulosti ztroskotalo.

Například v roce 2009 kolovala velmi úspěšná internetová petice, která ovšem žádala jen omluvu pro Alana Turinga. Toto volání tehdejší ministerský předseda Gordon Brown skutečně vyslyšel a jménem celé země se matematikovi omluvil za „šokující způsob, jakým se Británie ke svému hrdinovi zachovala“.

Desetitisíce podpisů se sešly i pod další peticí, tentokrát už přímo za omilostnění Turinga. Britský státní tajemník pro otázky spravedlnosti letos v únoru ale oznámil, že rehabilitace vědce nepřichází v úvahu, protože Turinga shledali vinným v řádném procesu podle tehdy platných zákonů. Šlo o stejný paragraf, který justice použila už proti Oscaru Wildovi v roce 1895.

Jiří Hošek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme