Za úniky na WikiLeaks mohou hlavně USA, tvrdí Austrálie

Austrálie viní z úniku informací přes server WikiLeaks primárně Spojené státy. Vyplývá to z vyjádření australského ministra zahraničních věcí a bývalého ministerského předsedy Kevina Rudda. Jeho hodnocení přichází v den, kdy zveřejněné dokumenty odhalují kritická vyjádření kolegů z mezinárodní scény právě na Ruddovu adresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange. Zakladatel WikiLeaks

Julian Assange. Zakladatel WikiLeaks | Foto: AFP

Australan Julian Assange, kterého zadržela britská policie v souvislosti s nařčením z mravnostních deliktů, mezitím publikoval svůj komentář k situaci v deníku The Australian. „Nestřílejte posla, který přináší zprávy o nepříjemné pravdě,“ shrnula hlavní podstatu článku spolupracovnice ČRo v Austrálii Pavla Hůlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Austrálii Pavla Hůlová ve Světě o jedné.

Zakladatel WikiLeaks vysvětluje, proč je podle něj důležité, aby média přinášela pravdivé informace a tím nutila vlády a politiky k upřímnosti a k tomu, aby hájili zájmy těch, které zastupují.

Assange v komentáři mimo jiné píše, že vzniká nový směr v žurnalistice. Podle něj by tak měl mít čtenář možnost nejen si přečíst článek, ale také dokument, na jehož základě novinářský materiál vznikl.

Podle Kevina Rudda Julian Assange nenese sám zodpovědnost za úniky přes server WikiLeaks. Naznačil také, že by se Spojené státy měly blíže podívat na systém ochrany důvěrných dokumentů.

Australská premiérka Julia Gillardová ještě před tím ale velmi tvrdě odsoudila zveřejnění důvěrných dokumentů. „Bylo to podle ní hluboce nezodpovědné a dokonce nelegální. To je ovšem pozice, s níž řada odborníků nesouhlasí,“ podotkla Hůlová.

Markéta Bartošová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme