Za únosem lodi Arctic Sea mohla být tajná služba Mosad

Nedávné záhadné zmizení ruské lodi Artic Sea u západoevropských břehů nebylo akcí pirátů, ale izraelské tajné služby Mosad. Alespoň taková je podstata článků, které se v posledních dnech objevují v ruském a izraelském tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřešovaná ruská nákladní loď Arctic Sea. | Foto: AFP

Hypotéza vychází z podezření, že na lodi nebyl deklarovaný náklad dřeva, ale tajná zbrojní zásilka pro Írán.

Třítýdenní drama oficiálně skončilo tím, že loď s nákladem dřeva diskrétně vysvobodilo ruské námořnictvo a osm pirátů odvezlo do Moskvy. Několik ruských deníků ale tvrdí, že pozadí bylo daleko závažnější. Mezi pilinami a dřevem prý Rusové vezli protiletadlové zbraně pro Írán. Zadržení lodi si proto údajně objednal Izrael, který chce vyzbrojování Islámské republiky zabránit.

Ruští činitelé ale rozhodně popírají jakýkoli zbrojní kontraband a Izrael zase oficiálně odmítá, že za únosem byla tajná služba Mosad. Izraelský tisk ale cituje i bezpečnostní činitele, podle kterých by to nebylo poprvé, kdy židovský stát sabotáží zmařil vyzbrojování nepřítele.

Přečtěte si také:
Rusko zatklo údajné únosce lodi "Arctic Sea"
Ruské námořnictvo údajně našlo zmizelou loď "Arctic Sea"
Ruské námořnictvo dál pátrá po zmizelé nákladní lodi
Ruské námořnictvo pátrá po ztracené nákladní lodi

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme