Za urážku papeže vysoká pokuta od polského soudu

Varšavský soud potrestal šéfredaktora kontroverzního týdeníku Nie za urážku papeže. Uložil mu pokutu 20 tisíc zlotých - tedy v přepočtu asi 140 tisíc korun. Rozsudek zatím není pravomocný. Za trestný čin urážky hlavy státu přitom podle polského trestního zákoníku hrozí až 3 roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Foto: www.vatican.va

Trestní oznámení na vedení týdeníku Nie podali čtenáři pobouření tím, že Urban těsně před papežovou poutí do vlasti v létě roku 2002 nazval Svatého otce v jednom z článků sedícím bůžkem, vatikánským Brežněvem a dohasínajícím starcem.

Doporučil mu, aby stonal se ctí a nenechával se dopovat léky, které používají výkonostní sportovci jen proto, aby vydržel setkání na veřejnosti. Ačkoli žalobce žádal pro Jerzyho Urbana 10 měsíční vězení a 20 tisíc zlotých pokuty, soud se rozhodl pouze pro finanční trest.

Šéfredaktor listu Nie s rozsudkem nesouhlasí: "Není to první rozsudek, jehož cílem je cenzura článků týkajících se katolické církve a papeže. Odvolám se a pokud to nepomůže a nebudu osvobozen polským soudem, budu se domáhat spravedlnosti na evropské úrovni," řekl Českému rozhlasu Jerzy Urban.

Svým článkem se podle svých slov snažil zastavit rozpínavost katolické církve v Polsku. Ta je zvláště na polském venkově téměř nejvyšší autoritou.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme