Za urážku papeže vysoká pokuta od polského soudu

Varšavský soud potrestal šéfredaktora kontroverzního týdeníku Nie za urážku papeže. Uložil mu pokutu 20 tisíc zlotých - tedy v přepočtu asi 140 tisíc korun. Rozsudek zatím není pravomocný. Za trestný čin urážky hlavy státu přitom podle polského trestního zákoníku hrozí až 3 roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Foto: www.vatican.va

Trestní oznámení na vedení týdeníku Nie podali čtenáři pobouření tím, že Urban těsně před papežovou poutí do vlasti v létě roku 2002 nazval Svatého otce v jednom z článků sedícím bůžkem, vatikánským Brežněvem a dohasínajícím starcem.

Doporučil mu, aby stonal se ctí a nenechával se dopovat léky, které používají výkonostní sportovci jen proto, aby vydržel setkání na veřejnosti. Ačkoli žalobce žádal pro Jerzyho Urbana 10 měsíční vězení a 20 tisíc zlotých pokuty, soud se rozhodl pouze pro finanční trest.

Šéfredaktor listu Nie s rozsudkem nesouhlasí: "Není to první rozsudek, jehož cílem je cenzura článků týkajících se katolické církve a papeže. Odvolám se a pokud to nepomůže a nebudu osvobozen polským soudem, budu se domáhat spravedlnosti na evropské úrovni," řekl Českému rozhlasu Jerzy Urban.

Svým článkem se podle svých slov snažil zastavit rozpínavost katolické církve v Polsku. Ta je zvláště na polském venkově téměř nejvyšší autoritou.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme