Za urážku prezidenta nebo vlády loni Turecko soudilo téměř 7000 lidí. Nejčastěji vyšetřovalo výroky na sítích

Před tureckými soudy loni stanulo téměř sedm tisíc lidí kvůli obvinění z urážky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či vlády a 1600 osob bylo kvůli tomu odsouzeno. Informovalo o tom tento týden Stockholmské centrum pro svobodu (SCF), založené před několika lety ve Švédsku tureckými novináři.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v oblasti Hatay protestují proti vládním představitelům při ročním výročí zemětřesení v Turecku

Za urážku prezidenta nebo vlády se loni soudilo téměř 7000 Turků (ilustrační foto) | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Podle SCF z dat tureckého ministerstva spravedlnosti také vyplývá, že loni v Turecku zahájili kvůli urážce prezidenta či státních institucí vyšetřování asi 18 850 lidí, z toho 552 bylo mladších osmnácti let. Většinou šlo o výroky na sociálních sítí.

‚Obrovský zlomový bod‘. Erdogan se svou stranou nezískal klíčové radnice v Istanbulu a Ankaře

Číst článek

Za urážku prezidenta v Turecku hrozí čtyři roky vězení, trest ale může být ještě vyšší, pokud se urážka objevila v masmédiích. Nelegální je „urážka tureckého národa, státu, republiky či státních institucí“ podle dvou kontroverzních článků trestního zákona, které lidskoprávní organizace označují za porušování svobody slova. Podle nich tato ustanovení Erdogan a jeho vláda používají jako zbraň vůči svým kritikům.

I Evropský soud pro lidská práva (ECHR) v roce 2021 v kauze týkající se Turecka uvedl, že považovat „urážku prezidenta“ za trestný čin je porušení svobody slova. ECHR dal tehdy Turecku pokutu a vyzval ho ke změně zákona.

SCF tento týden uvedlo, že za vlád několika předchozích prezidentů řešily soudy jen necelé dva tisíce případů týkajících se obvinění z urážky prezidenta a vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme