Za urážky Ukrajinek během Eura hrozí populárním polským moderátorům vězení

Stačilo několik minut v rozhlasovém éteru a dvojici populárních polských moderátorů hrozí tři roky vězení. Během fotbalového Eura totiž vtipkovali na účet Ukrajinek a neodpustili si sexistické narážky. Spor 'žehlila' i polská diplomacie a teď se kauza dostala na stůl vyšetřovatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skandál zaměstnal i prezidenty obou pořádajících zemí Eura 2012, polského prezidenta Bronislava Komorowského (vlevo) a jeho ukrajinský protějšek Viktora Janukovyče

Skandál zaměstnal i prezidenty obou pořádajících zemí Eura 2012, polského prezidenta Bronislava Komorowského (vlevo) a jeho ukrajinský protějšek Viktora Janukovyče | Zdroj: Reuters

Moderátoři komentovali vítězný zápas Ukrajiny a jeden z nich prohlásil, že se v duchu závisti zachoval jako opravdový Polák a vyhodil svoji domácí uklízečku - Ukrajinku.

Druhý dodal, že jí dnes naschvál nezaplatí, a kdyby byla jen trochu hezčí, tak by ji znásilnil.

Na to jeho kolega reagoval, že neví, jak jeho uklízečka vypadá, protože je pořád na kolenou. Jelikož Polsko pořádalo fotbalové mistrovství Evropy právě s Ukrajinou, skandál byl na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ke skandálu polských moderátorů přinesl v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Varšavě Petr Vavrouška

Pořad se vysílal 12. června a v Polsku se o něm stále mluví, protože jeden z moderátorů je jednou z nejpopulárnějších osobností v Polsku. Z nedávného průzkumu dokonce vyšlo, že pro mladé lidi je vzorem a autoritou. Jde také o nejlépe placeného rozhlasového a televizního moderátora. Známý je právě kvůli sarkasmu, cynismu a trefným bonmotům.

Žerty obou moderátorů odsoudila ukrajinská i polská diplomacie a incident řešili i premiéři a prezidenti obou zemí. Kritika zněla i z řad kolegů-novinářů. Soukromé rádio, kde oba muži pracovali, je propustilo.

Rozpoutali ale diskuzi o tom, kde jsou hranice satiry a nadsázky v médiích. Jejich pořad byl totiž takový - nebrali ohled na nikoho a až brutálně vtipkovali na adresu politiků a církve. V těchto dnech začala jejich slova na adresu Ukrajinek analyzovat polská prokuratura.

Moderátorům hrozí až tři roky vězení za trestný čin urážky s rasovým podtextem. Oba se brání tím, že šlo o nadsázku a satiru a že takový byl jejich pořad. Kritici však tvrdí, že program byl plný xenofobních projevů už dříve.

Zřejmě tak půjde o jeden z nejsledovanějších soudních procesů už kvůli popularitě obou moderátorů.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme