Za urážlivé komentáře jsou odpovědné weby, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Odpovědnost za urážlivé komentáře, které se objeví pod články, by měli nést provozovatelé webových portálů. Vyplývá to z výroku Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodoval v kauze estonského zpravodajského portálu Delfi, kde skoro před deseti lety účastníci diskuse uráželi provozovatele lodní dopravy. Společnost podala na portál žalobu a u estonských soudů se domohla odškodnění. Dnes jí dal definitivně zapravdu také evropský soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto)

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Soud rozhodoval v případu sporu o hanlivé a výhružné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle novináře a spisovatele Ondřeje Neffa se nejedná o první rozsudek, kdy soud odsoudil za urážlivé komentáře provozovatele webového portálu

Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci a znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu.

Estonské soudy v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5000 estonských korun, tedy v přepočtu asi 8700 korun českých.

Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova. Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle.

Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily.

Verdikt soudu může mít velký vliv

Dnešní verdikt by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.

Podle průkopníka internetové publicistiky v Česku Ondřeje Neffa až čas ukáže, jestli rozhodnutí soudu bude mít dopad i na ostatní země a webové portály.

„Význam uvidíme v příštích měsících a letech. Není to první rozsudek tohoto typu. Nesleduji to detailně, ale vím, že bývalý tajemník NATO Robertson takto vysoudil velké peníze také kvůli komentáři, který odstranili, ale nemělo to žádné následky,“ vysvětluje spisovatel a novinář Ondřej Neff.

Zvláštní je v tomto případě podle něj to, že k soudu se obrátil právě portál Delfi, nikoliv provozovatel lodní dopravy.

Portál se chtěl očistit

„Portál se chtěl očistit z více méně směšné pokuty. Chtěl dokázat, že je to principiálně nesmysl, ale dopadlo to, jak to dopadlo. Trvalo to více než rok a byla z toho velká právní bitva,“ popisuje Neff.

Podle něj by to mohlo mít fatální následky. Portál Delfi u soudu uvedl, že má deset tisíc komentářů denně, což podle Neffa není lidsky možné zvládnout kontrolovat. Nejjednodušším řešením by tak mohlo být úplné zrušení diskusí.

„Lze přitvrdit registraci, už kvůli normální registraci je řev. Ale nevěřím tomu, že by to pomohlo. Ti, jak se jim říká, trollové, si najdou způsob jak publikovat. Jediné radikální řešení by bylo zrušit komentáře, to by bylo ale velmi nepříjemné ochuzení internetu a svobody slova,“ poznamenává Ondřej Neff.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme