Za útokem v Bejrútu stojí nejspíš Hizballáh. Vadí mu zrušené účty v napadené bance, tvrdí analytici

Podle Libanonské bankovní asociace byl večerní bombový útok v Bejrútu namířený proti celému bankovnímu sektoru. Mohutná nálož v neděli večer poškodila budovu banky Blom, útok si ale nevyžal žádné mrtvé. Dva lehce zraněné kolemjdoucí odvezly sanitky do nemocnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Večerní útok v Bejrútu poškodil budovu banky.

Večerní útok v Bejrútu poškodil budovu banky. | Zdroj: ČTK

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle analytiků ale za útokem nejspíš stojí hnutí Hizballáh. Podle nich jde o výhružku libanonským bankám. Guvernér libanonské centrální banky Rijád Samaleh nedávno přistoupil na americké zákonné opatření, které má odříznout Hizballáh od financí.

Guvernér Samaleh na opatření přistoupil s tím, že v opačném případě by libanonským bankám hrozila mezinárodní izolace. Ohrožena by podle něj byla libanonská ekonomika, která je na bankách závislá.

Hizballáh za to guvernéra kritizoval. A právě v bance Blom, která se stala tečem útoku a která patří k místním největším domům, měli příslušníci Hizballáhu své účty, které byly nyní zrušeny.

Lidé byli v době útoku na večeři

Exploze poškodila skleněnou budovu banky a pět aut, které před ní parkovaly. Libanonská policie tvrdí, že explozi v muslimské čtvrti libanonské metropole způsobila nálož o hmotnosti zhruba 15 kilogramů.

Výbuch se odehrál kolem osmé večer. Tou dobou už byla budova prázdná a zaměstnanci i lidé v okolí byli doma u ramadánové večeře.

Muslimům začal posvátný měsíc ramadán. Kvůli dlouhým dnům bude půst náročný

Číst článek

Poslední velký útok zaznamenala libanonská metropole loni v listopadu. Auta naložená výbušninou tehdy na šíitských předměstích usmrtila asi 40 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát, kterému vadí, že Hizballáh proti němu bojuje v Sýrii po boku tamního prezidenta Bašára Asada.

Ve čtyřmilionovém Libanonu nyní žije na milion uprchlíků ze Sýrie. Podle analytiků právě kvůli syrskému konfliktu nemá Libanon už více než dva roky prezidenta. A to proto, že v zemi se střetávají různé mezinárodní zájmy, upozorňují analytici.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme