Za vjezd do centra Londýna řidiči zaplatí více

Navzdory protestům ze všech stran, londýnský starosta Ken Livingstone rozhodl od pondělí 4. července zdražit mýtné účtované za vjezd do centra Londýna. Poplatek za auto podraží z pěti liber na osm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: europa.eu.int

Když starosta Londýna Ken Livinstone zaváděl v únoru předloňského roku mýtné ve výši pěti liber za soukromé vozy vjíždějící do centra Londýna, zdůvodnil to beznadějným přecpáním centra britské metropole ve všední dny. Rychlost dopravy byla srovnatelná s érou koňského potahu a nejrychlejší způsob pohybu na krátké vzdálenosti byla nejčastěji chůze.

Livingstone tehdy prohlásil, že mýtné by mělo snížit počet soukromých vozů v centru města o patnáct procent a slíbil věnovat valnou část výnosu na zlepšení autobusové dopravy v Londýně. Mnozí motoristé i jejich nátlakové skupiny se proti mýtnému ohrazovali, ale nebylo jim to nic platné.

Zavedením mýtného se skutečně snížil o patnáct procent provoz soukromých vozů v centrálním Londýně. Taxíky a auta na ekologicky přijatelný pohon jsou z mýtného vyjmuta, zatímco Londýňané mají velké slevy. A uživatelé autobusů skutečně zaznamenali podstatné zlepšení služeb.

Nyní Ken Livinsgtone zvyšuje mýtné o tři libry a rozhněval tím opět mnohé řidiče. Osm liber, jinak 400 korun, není málo. Velice drahé poplatky za parkování v centrálním Londýně jsou samozřejmě navíc. Starosta slíbil další zlepšování veřejné dopravy a kromě toho postupné rozšíření mýtného na nové oblasti západně od centra města.

Ptáte se možná, jak to všechno Livingstonovi projde i přes protesty mnohých? Je nutno říci, že Livingstone není obyčejný starosta, a i přes některá kontroverzní rozhodnutí typu mýtného, je dost populární. Například tvrdě vystupoval proti válce v Iráku a George Bushe označil za nejvíc zkorumpovaného amerického prezidenta od Warrena Hardinga z 20. let minulého století.

Nedávno rozhodl, že londýnští školáci do šestnácti let budou od září jezdit v londýnských autobusech zdarma a provádí řadu dalších opatření, z nichž některá jeho odpůrci kritizují jako populistická. Málokdo však může říci, že mýtné v centru Londýna nefunguje. Ti, kdo chtějí brát auto do města, budou muset platit jako mourovatí. Livingstonův argument je křišťálově jasný - autem nikdo jezdit nemusí a veřejná doprava v centru Londýna se zlepšuje.

Milan Kocourek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme