Za vraždou afghánského ministra prý bylo spiknutí

Vražda Abdura Rahmána, ministra letecké dopravy a cestovního ruchu v afghánské prozatímní vládě, byla údajně spiknutím. Zapojeno do něho mělo být několik vysokých vládních činitelů. Vyplývá to z prohlášení prozatímního premiéra Hamída Karzáího, podle něhož jsou tito činitelé nyní v Saúdské Arábii a měli by být zatčeni. Kábulská vláda bude žádat o jejich vydání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté u kábulského letiště

policisté u kábulského letiště | Zdroj: ČTK

První informace hovořily o tom, že Rahmána ubil na kábulském letišti rozvášněný dav poutníků údajně proto, že nařídil zrušení jednoho letu věřících směřujících na pouť do Mekky, aby sám mohl toto letadlo použít k cestě do Indie. Podle Karzáího ale ministrova vražda neměla s poutníky nic společného. Ministr informací Machdúm řekl, že tragický incident byl důsledkem osobní pomsty a soukromé nenávisti skupiny lidí. Někteří z těch, kdo spiknutí zosnovali, už údajně byli zatčeni. Ještě před Karzáího prohlášením afghánské úřady tvrdily, že za ministrovu smrt nesou odpovědnost teroristé z Al-Káidy.

V mimořádně napjaté atmosféře přicestoval do Kábulu britský ministr zahraničí Jack Straw. Jak odtud uvádí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, v metropoli byla kvůli jeho návštěvě přijata ještě tvrdší bezpečnostní opatření než doposud. Afghánské vedení okamžitě využilo situace a poukazuje na to, že je zapotřebí co nejdříve zvýšit počet mezinárodních mírových sil, které zatím dohlížejí na bezpečnost pouze v Kábulu, a rozšířit jejich mandát. Prozatímní afghánská vláda vyvíjí na britského ministra značný tlak a požaduje, aby Velká Británie, která v současnosti velí celé mírové operaci, přesvědčila své partnery o nezbytnosti rozmístění svých vojáků do afghánských provincií, především do města Mazáre Šaríf na severu země a do Kandaháru na jihu Afghánistánu.

V některých oblastech dochází v poslední době k ozbrojeným srážkám mezí místními veliteli a etnickými i kmenovými vůdci. Kábulská vláda není schopna vlastními silami celou zemi kontrolovat a snaží se udržet při moci zbývající čtyři měsíce s pomocí cizích armád, za což ji ale kritizuje řada polních velitelů a místních vůdců.

Snímky vztahující se k této zprávě najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme