Za vraždou afghánského ministra prý bylo spiknutí

Vražda Abdura Rahmána, ministra letecké dopravy a cestovního ruchu v afghánské prozatímní vládě, byla údajně spiknutím. Zapojeno do něho mělo být několik vysokých vládních činitelů. Vyplývá to z prohlášení prozatímního premiéra Hamída Karzáího, podle něhož jsou tito činitelé nyní v Saúdské Arábii a měli by být zatčeni. Kábulská vláda bude žádat o jejich vydání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté u kábulského letiště | Foto: ČTK/AP

První informace hovořily o tom, že Rahmána ubil na kábulském letišti rozvášněný dav poutníků údajně proto, že nařídil zrušení jednoho letu věřících směřujících na pouť do Mekky, aby sám mohl toto letadlo použít k cestě do Indie. Podle Karzáího ale ministrova vražda neměla s poutníky nic společného. Ministr informací Machdúm řekl, že tragický incident byl důsledkem osobní pomsty a soukromé nenávisti skupiny lidí. Někteří z těch, kdo spiknutí zosnovali, už údajně byli zatčeni. Ještě před Karzáího prohlášením afghánské úřady tvrdily, že za ministrovu smrt nesou odpovědnost teroristé z Al-Káidy.

V mimořádně napjaté atmosféře přicestoval do Kábulu britský ministr zahraničí Jack Straw. Jak odtud uvádí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, v metropoli byla kvůli jeho návštěvě přijata ještě tvrdší bezpečnostní opatření než doposud. Afghánské vedení okamžitě využilo situace a poukazuje na to, že je zapotřebí co nejdříve zvýšit počet mezinárodních mírových sil, které zatím dohlížejí na bezpečnost pouze v Kábulu, a rozšířit jejich mandát. Prozatímní afghánská vláda vyvíjí na britského ministra značný tlak a požaduje, aby Velká Británie, která v současnosti velí celé mírové operaci, přesvědčila své partnery o nezbytnosti rozmístění svých vojáků do afghánských provincií, především do města Mazáre Šaríf na severu země a do Kandaháru na jihu Afghánistánu.

V některých oblastech dochází v poslední době k ozbrojeným srážkám mezí místními veliteli a etnickými i kmenovými vůdci. Kábulská vláda není schopna vlastními silami celou zemi kontrolovat a snaží se udržet při moci zbývající čtyři měsíce s pomocí cizích armád, za což ji ale kritizuje řada polních velitelů a místních vůdců.

Snímky vztahující se k této zprávě najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme