Za vraždou libanonského expremiéra Harírího prý stál Hizballáh

Za vraždou bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího stál v roce 2005 přední činitel hnutí Hizballáh. S odvoláním na anonymní zdroje to uvedla izraelská televize. Atentát na populárního politika přerostl před pěti lety v regionální krizi a samotný Libanon se postupně dostal až na pokraj další občanské války.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrakodrapy

Mrakodrapy | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Vraždu Harírího vyšetřuje mezinárodní tribunál OSN. Čeká se, že do konce roku vznese obžaloby.

O tom, že na seznamu podezřelých budou členové libanonské šíitské milice Hizballáh, se spekuluje už dlouho. Teď padlo i konkrétní jméno - Mustafá Badr ad-Dín z vojenského a špionážního křídla hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování Harírího vraždy mluvil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček ve Světě o osmé Rádia Česko

Hizballáh tvrdí, že celé vyšetřování atentátu v zákulisí usměrňují Izrael a Spojené státy, aby si vyřídily účty se svými rivaly na Blízkém východě. Spor o roli Hizballáhu mezitím opět zvyšuje napětí v Libanonu - šíitská organizace je totiž členem vlády, kterou vede syn zavražděného politika Sa'ad Harírí.

Pokud by kabinet musel na člena Hizballáhu vydat zatykače, velmi vážně by to ohrozilo smír v zemi. Panují velké obavy, že to, čeho bylo před dvěma lety pracně dosaženo, tedy že byla odvrácena hrozba další občanské války, by teď přišlo vniveč. Tribunál OSN ale zatím nepotvrdil, koho chce obvinit.

V Bejrútu dnes chtějí krizi společně řešit saúdskoarabský král Abdalláh a syrský prezident Asad, tedy vlivní patroni obou znepřátelených táborů.

Velkým tématem je v těchto dnech v Libanonu také odhalování skutečných či domnělých špionů pracujících pro Izrael. V médiích se spekuluje o souvislosti s kauzou Harírí. Zatčena byla řada lidí, kteří pracují v různých telekomunikačních firmách v Libanonu. Některým se podařilo uprchnut do Evropy, jednomu dokonce do Izraele.

Pokud opravdu prováděli špionáž, tak byli na velmi citlivých místech libanonské komunikace, a právě Hizballáh i řada komentátorů tvrdí, že tyto odposlechy mohly být zneužity a že tímto způsobem prý mohlo být usměrňováno vyšetřování Harírího vraždy. Prozatím ale jde jen o nepotvrzená obvinění.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme