Za vraždou Mabhúha možná není Izrael, ale některá arabská tajná služba

Lednový atentát na předního velitele palestinského hnutí Hamás v Dubaji možná spáchala tajná služba některého arabského státu. S odvoláním na zdroje z Hamásu to píše izraelský deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dubaj | Foto: Clemens

Dosud se spekulovalo spíš o tom, že nákupčího zbraní Mahmúda Mabhúha zavraždilo komando izraelské tajné služby Mosad. Vláda židovského státu to nepotvrdila, ani nevyvrátila. Řada izraelských politiků ale smrt jednoho ze zakladatelů vojenského křídla Hamásu ocenila.

Dubajští vyšetřovatelé odmítli, aby se na objasňování vraždy podílel také Hamás. Palestinská organizace tedy vede vlastní vyšetřování. Z něj přitom podle deníku Ha'arec vyplývá, že atentát v luxusním dubajském hotelu provedla spíš některá arabská tajná služba než Izraelci.

Mabhúh měl řadu nepřátel a kromě Izraele si prošel vězením i v Egyptě a v Jordánsku. Přes Dubaj prý zrovna letěl nakupovat zbraně do Íránu, se kterým má řada arabských vlád napjaté vztahy.

Samotný Hamás dosud za pachatele označoval výhradně Izraelce a tuto stopu naznačuje také dubajská policie. Do vraždy prý bylo zapojeno sedm lidí, kteří se prokazovali pasy západoevropských států. O které země jde, zatím nikdo nezveřejnil.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme