Za vraždu N. Estěmirovové je podle nevládních organizací zodpovědný čečenský prezident

Do Ruska proudí výzvy k důslednému prošetření vraždy ochránkyně lidských práv Natálie Estěmirovové. Německé kancléřka Angela Merkelová apelovala na ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva, který je na návštěvě Německa, aby se zasadil o co nejrychlejší vyjasnění okolností činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

N. Estěmirovová

N. Estěmirovová | Zdroj: ČTK

Aktivisté hnutí Memorial, kde Natálie Estěmirovová pracovala, viní ze zodpovědnosti za včerejší vraždu čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Právě monitorování případů porušování lidských práv v Čečensku bylo totiž hlavní náplní práce zavražděné aktivistky.

Podle šéfa hnutí Memorial Olega Orlova o tom, že stopy vrahů vedou k nejvýše postavenému muži čečenska, prezidentu Ramzanu Kadyrovovi, není pochyb - Natálie Estěmirovová shromažďovala posledních deset let důkazy o bezpráví páchaném na obyvatelích Čečenska jak ze strany ruských, tak i čečenských bezpečnostních sil.

Kadyrov známé aktivistce podle svědků několikrát vyhrožoval a označoval ji za svého osobního nepřítele. Sám čečenský prezident nicméně tvrdí, že se hodlá zasadit o objasnění vraždy.

O odhodlání pohnat pachatele před spravedlnost v Německu ujišťoval i ruský prezident Dmitrij Medvěděv, podle něhož není pochyb o tom, že vražda oceňované ochránkyně lidských práv souvisí právě s její prací.

Přečtěte si také:
V Rusku došlo k dalšímu brutálnímu útoku na novináře
Generální prokuratura se odvolala proti verdiktu v případu vraždy Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské
Ruská opozice se obává redukce vysílání Rádia Svobody

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme