Za vraždu N. Estěmirovové je podle nevládních organizací zodpovědný čečenský prezident

Do Ruska proudí výzvy k důslednému prošetření vraždy ochránkyně lidských práv Natálie Estěmirovové. Německé kancléřka Angela Merkelová apelovala na ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva, který je na návštěvě Německa, aby se zasadil o co nejrychlejší vyjasnění okolností činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

N. Estěmirovová | Foto: ČTK/AP

Aktivisté hnutí Memorial, kde Natálie Estěmirovová pracovala, viní ze zodpovědnosti za včerejší vraždu čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Právě monitorování případů porušování lidských práv v Čečensku bylo totiž hlavní náplní práce zavražděné aktivistky.

Podle šéfa hnutí Memorial Olega Orlova o tom, že stopy vrahů vedou k nejvýše postavenému muži čečenska, prezidentu Ramzanu Kadyrovovi, není pochyb - Natálie Estěmirovová shromažďovala posledních deset let důkazy o bezpráví páchaném na obyvatelích Čečenska jak ze strany ruských, tak i čečenských bezpečnostních sil.

Kadyrov známé aktivistce podle svědků několikrát vyhrožoval a označoval ji za svého osobního nepřítele. Sám čečenský prezident nicméně tvrdí, že se hodlá zasadit o objasnění vraždy.

O odhodlání pohnat pachatele před spravedlnost v Německu ujišťoval i ruský prezident Dmitrij Medvěděv, podle něhož není pochyb o tom, že vražda oceňované ochránkyně lidských práv souvisí právě s její prací.

Přečtěte si také:
V Rusku došlo k dalšímu brutálnímu útoku na novináře
Generální prokuratura se odvolala proti verdiktu v případu vraždy Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské
Ruská opozice se obává redukce vysílání Rádia Svobody

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme