Za vraždu novináře Pearla vězní Pákistán nepravé lidi, zjistili američtí novináři

Za několik dní to bude devět let, co reportéra listu Wall Street Journal Daniela Pearla v Pákistánu brutálním způsobem zavraždilo islamistické hnutí Al Káida. Jeho poprava zveřejněná na videu oběhla celý svět. Jak to přesně bylo, se rozhodli po vlastní ose vyšetřit američtí novináři z Pearlovy nadace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Martin Mykiska

Jak v Odpoledním Radiožurnálu upozornila Martina Hanáčková ze zahraniční redakce Radiožurnálu, nadace nyní přišla s několika novými informacemi. Zjistila, že Daniela Pearla v Karáčí zajali nejdříve místní islamisté, kteří ho následně předali Al-Káidě.

Na jeho smrti se podílelo na 30 mužů včetně strážců a řidičů, z nichž polovina žije v Pákistánu stále na svobodě. Islámábád přitom viní ze zabití Pearla čtyři lidi, kteří u ní ale vůbec nebyli. Podle vyšetřování Pearlovy nadace a jeho novinářských kolegů je pákistánské tajné služby drží vědomě na základě falešných výpovědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

hanáčková.mp3

Vyšetřování přitom jasně říká, že 38letého novináře vlastnoručně sťala třetí nejvyšší persóna hnutí Al Káida - Chálid Šejk Mohammad. Ten přitom obviněn nebyl. A to proto, že se k činu přiznal CIA na Guantanámu po rozsáhlém mučení, kde prošel asi 180krát také technikou waterboarding.

Americký novinář, známý svými články o válce proti teroru, si 23.ledna 2002 myslel, že jede na rozhovor s radikálním klerikem, když ho na okraji Karáčí unesla skupinka mužů. Bez jakýchkoliv zpráv o Danielu Pearlovi pak uběhlo několik týdnů. To, že je mrtvý se potvrdilo 21.února.

Brutální poprava na videu

Popravu natáčel jeden z kompliců na videokameru, materiál měl sloužit k propagandě. Kvůli velké publicitě brutální vraždy Danilea Pearla spílal Chálidu Šejkovi Mohamadovi sám Usáma Bin Ládin. Tvrdil, že jeho smrt přilákala na síť Al Káida zbytečně velkou pozornost.

Podle Nadace Daniela Pearla případ odkrývá žalostný stav pákistánské justice a bezpečnostního aparátu a zviditelňuje také limity Spojených států, které příliš spoléhají na součinnost a profesionalitu Pákistánců.

Katarína Brezovská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme