Za vybízení k nepovoleným demonstracím hrozí v Bělorusku až tři roky

Bělorusko zpřísnilo zákony namířené proti opozici. Několikaleté tresty vězení hrozí například za přijetí zahraniční pomoci. Nové zákony už podepsal prezident Alexandr Lukašenko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko | Foto: OSN

Až dva roky za mřížemi můžou strávit lidé, kteří přijmou finanční pomoc ze zahraničí, bez povolení státních úřadů. Stačí, když peníze použijí k financování politických stran nebo fungování nevládních organizací. Opozice tvrdí, že nové zákony umožní režimu ještě větší šikanu a trestání jakékoliv nezávislé činnosti.

Opoziční organizace v Bělorusku jsou na pomoci ze zahraničí závislé. Až tři roky vězení hrozí nově lidem, kteří budou vybízet k účasti na nepovolených demonstracích, například pomocí internetu. Stačí, když během takové akce dojde ke škodě větší než dva tisíce dolarů.

Nové zákony kritizuje Evropská unie, běloruské orgány je ale považují za demokratické. Mají prý zvýšit bezpečnost občanů.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme