Za vyvolání násilností v Sin-ťiangu hrozí tresty smrti

Čína chce popravit osoby, odpovědné za vyvolání násilností v Sin-ťiangu. Krvavé střety si dosud vyžádaly nejméně 156 mrtvých a přes tisíc zraněných. Podle ujgurské opozice je ale obětí několikanásobně víc. Většinu z nich prý mají na svědomí bezpečnostní jednotky. Peking toto tvrzení odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v ulicích Urumči | Foto: AFP

Situace v Urumči, metropoli autonomní oblasti Sin-ťiang, je přitom stále neklidná. Policisté museli zasahovat proti asi tisícovce Číňanů, kteří požadovali odplatu za předchozí útoky ze strany muslimských Ujgurů. Ti naopak z útoků a rabování obviňují druhou stranu. Před krevní mstou varují i čínské deníky. Podle listu China Daily oplácení stejnou mincí vede jen k dalšímu zlu, které nikdy neskončí.

K uklidnění situace vyzvali pomocí letáků shazovaných z vrtulníků i představitelé Sin-ťiangu. Komunistický šéf Urumči pak pohrozil všem, kdo se podíleli na zabíjení, trestem smrti. Úřady ale dosud nezveřejnily podrobnosti o obětech, většinu z nich ale prý tvoří Číňané. Do země se kvůli násilnostem předčasně vrátil prezident Chu Ťin-tao, který se v Itálii měl zúčastnit summitu G8. Chu Ťin-tao kvůli tomu odložil i státní návštěvu Portugalska.

Přečtěte si také:
Násilí v Sin-ťiangu přimělo čínského prezidenta k odjezdu ze summitu G8
V čínském Sin-ťiangu pokračují etnické střety
V Urumči opět vypukly střety mezi Ujgury a policií
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme