Za vyzrazení agentky CIA hrozí Libbymu až 30 let vězení

Až 30 let vězení nebo pokuta ve výši jednoho a čtvrt miliónu dolarů hrozí poradci amerického viceprezidenta Richarda Cheneyho - Lewisi Libbymu. Velká porota jej totiž obvinila z křivé přísahy a svědectví a z maření spravedlnosti v souvislosti s prozrazením totožnosti agentky výzvědné služby CIA. Zvláštní vyšetřovatel Patrick Fitzgerald, zkoumal, jak se přede dvěma lety do médií dostalo jméno Valerie Plameové, manželky diplomata Josepha Wilsona a agentky CIA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lewis Libby

Lewis Libby | Zdroj: ČTK

"Před několika hodinami se Velká porota usnesla, že vznáší obvinění proti Lewisi Libbymu, a to v pěti bodech. Konkrétně ho viní z maření spravedlnosti před Velkou porotou v jednom případě, ve dvou případech z křivé přísahy a ve dvou případech z křivého svědectví," zaznělo z úst zvláštního vyšetřovatele Patricka Fitzgeralda konkrétní obvinění.

Zveřejnění jména tajného agenta je porušením amerických zákonů, vysvětlil Patrick Fitzgerald. "Totožnost Valerie Wilsonové byla prozrazena v červenci 2003. Její přátelé, sousedé, spolužáci neměli ani tušení, že vede ještě jiný život. Je důležité, aby totožnost agentů CIA byla chráněna, a to z důvodu národní bezpečnosti," řekl Fitzgerald.

Prezident George Bush vzápětí krátce vystoupil s prohlášením k celému případu a dosavadní vývoj kolem vyšetřování označil za vážný. "Záběry zvláštního vyšetřovatele Patricka Fitzgeralda a pokračující soudní jednání jsou velmi vážné věci a v tuto chvíli se tak celý proces dostává do nové fáze," prohlásil americký prezident.

Lewis Libby krátce po obvinění rezignoval. Prostřednictvím svého právníka pak uvedl, že doufá, že bude nakonec prohlášen za nevinného.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme