Za zločin, který nespáchal, si odseděl 31 let. Úřady ho odškodnily 75 dolary

Lawrence McKinney z amerického státu Tennessee strávil posledních 31 let za mřížemi. Za zločin, který nespáchal. Nyní žádá stát o zproštění viny a kompenzaci ve výši jednoho milionu dolarů. Od úřadů dostal po propuštění šek na 75 dolarů, který mu měl pomoci začít nový život, píše server CNN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý plot | Foto: Fotobanka Pixabay

V říjnu roku 1977 dva muži znásilnili v Memphisu ženu v jejím domě, oběť později identifikovala jednoho z pachatelů jako svého souseda Lawrence McKinneyho, kterému v té době bylo 22 let. V roce 1978 byl odsouzen ze znásilnění a loupež na 115 let ve vězení.

DNA důkazy v roce 2008 ukázaly, že McKinney čin nespáchal, o rok později byl propuštěn. Úřady mu daly v té době šek na 75 dolarů, aby mohl začít znovu svůj život. Ani k nim ale neměl muž několik měsíců přístup.

„Protože jsem neměl žádný občanský průkaz, trvalo mi tři měsíce, než jsem šek mohl proměnit za hotovost,“ řekl McKinney CNN.

Formální zproštění viny v nedohlednu

Nyní, ve svých 61 letech, žádá guvernéra Tennessee Billa Haslama o formální zproštění viny. Výbor schvalující podmínečné propuštění, který předkládá doporučení guvernérovi, během stání v září odmítl McKinneyho žádost poměrem sedm hlasů proti a žádný pro. Formální zproštění viny by mohlo otevřít jeho cestu i k milionovému odškodnému. Zmiňovaný výbor ale odmítá, že by byly důkazy o nevině tak zřejmé.

„Výbor přezkoumal veškeré relevantní informace týkající se trestné činnosti, odsouzení i následného odvolání, stejně jako informace poskytnuté navrhovatelem. Po zvážení všech důkazů výbor nenašel jasné a přesvědčivé důkazy o nevině a odmítl doporučit milost v tomto směru,“ uvedla mluvčí výboru Melissa McDonaldová.

Jeden z McKinneyho právníků Jack Lowery se domnívá, že by takové rozhodnutí mělo záviset pouze a jenom na guvernérovi Haslamovi: „Výbor není kvalifikovaný k tomu, aby dělal taková rozhodnutí a ani by neměl. Je absurdní, aby zasahovali lidé, kteří ani nemají první vzdělání.“

„ Po zvážení všech důkazů výbor nenašel jasné a přesvědčivé důkazy o nevině. “

Podle pastora Johna Hunna a horlivého obránce 61letého muže výbor během zářijového stání jmenoval 97 přestupků, ke kterým mělo dojít během doby, kdy byl uvězněn. Mezi ně například patří i údajné napadení spoluvězně, který proti McKinneymu svědčil. McKinney výboru podle pastora řekl, že byl ve vězení roky a tam „pouze silní přežijí“.

„Lawrence tenhle příběh vyprávěl u nás v kostele. Neodporuje tomu, byl ve vězení,“ uvedl Hunn. McKinney se také po 28 letech ve vězení přiznal k vloupání, za které byl odsouzen. Později řekl, že jeho právníci mu tehdy radili, aby se alespoň k něčemu přiznal, jestli se chce z vězení dostat dřív.

'Nejsem zatrpklý ani se nezlobím'

McKinney i jeho tým jsou optimističtí, zároveň ale ví, že je to zřejmě jeho poslední šance na zproštění viny. Jde totiž už o druhý pokus – poprvé to zkoušel v roce 2010, ale tehdejší guvernér Phil Bredesen kvůli doporučení výboru nijak nejednal. Když se stal novým guvernérem Haslam, McKinney dostal novou šanci.

Podle mluvčí výboru McDonald guvernéři z Tennessee udělili za posledních 16 let dvě zproštění viny - obě v roce 2011, týden před tím, než Bredesen odešel z úřadu.

Od svého propuštění McKinney podle Hunna tvrdě pracoval, aby si dal život opět do pořádku. V roce 2010 se oženil s ženou, se kterou si z vězení dopisoval.

„Ačkoliv jsem strávil víc než polovinu života ve vězení kvůli činu, který jsem nespáchal, nejsem zatrpklý ani na nikoho naštvaný, protože jsem našel Boha a oženil se s dobrou ženou,“ řekl McKinney.

„Jediné, o co žádám, je, aby se se mnou zacházelo správně a férově za to, co se mi stalo. Nic jsem neudělal a jen chci, aby se mnou bylo zacházeno správně,“ dodal.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme