Za zneužívání dětí se má podle belgické církve omluvit Vatikán

Za skandál belgické katolické církve se má podle jednoho z tamních biskupů omluvit papež. Benedikt XVI. totiž dosud nepotrestal bývalého biskupa z Brugg, který se vloni v září přiznal k několikaletému zneužívání svého synovce. Církevní hodnostář se zatím nezodpovídal ani světské ani církevní spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

Za zneužívání dětí kněžími římskokatolické církve v Belgii by se měl podle biskupa z Tournai Guye Harpignyho omluvit sám papež. Ten, kdo rozpoutal aféru kolem ukájení pedofilních choutek knězů a dalších pracovníků katolické církve, totiž stále uniká trestu. Papež ho nezbavil kněžské služby.

Bývalý biskup z Brugg Roger Vangheluwe se k sexuálním praktikám se svým nezletilým synovcem přiznal už před rokem. Vyšetřovací komisi se mezitím přihlásilo přes 500 zneužitých obětí. V době traumatických zážitků s chlípníky v sutanách jim bylo většinou 12 až 17 let.

Belgická církev jim nabídla usmíření, ale nechce se na doporučení svých právníků omluvit. Mohlo by to znamenat přiznání a spustit lavinu žádostí o odškodné. A katolická církev zchudnout nechce.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme