Zabíjel jsem Tálibánce, přiznává po návratu z Afghánistánu princ Harry

Britský princ Harry má za sebou pětiměsíční bojové nasazení v Afghánistánu. Pod Hindúkušem létal jako druhý pilot vrtulníků Apache. Po návratu ze služby přiznal, že zabíjel bojovníky Tálibánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry po návratu z druhého bojového nasazení přiznal, že střílel Talibance

Princ Harry po návratu z druhého bojového nasazení přiznal, že střílel Talibance | Zdroj: Reuters

V Británii panují obavy, že by princova slova mohla vyvolat ostrou reakci ze strany islamistů.

Kapitán Wales, jak Harryho evidují britské ozbrojené síly, měl v Afghánistánu na starosti bojové systémy výkonné helikoptéry. Hlavní poprask způsobila Harryho slova, že má pro tuto činnost solidní průpravu.

„Bylo to pro mě potěšení, protože jsem ten typ člověka, který miluje hrát na PlayStationu nebo Xboxu. Myslím si, že moje palce na spoušti jsou možná docela užitečné. Zeptejte se tady kluků, jak jim to vždycky natřu na počítači ve fotbale," řekl před svým odjezdem z nebezpečné země britským novinářům princ Harry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzních výrocích prince Harryho informoval zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Přiznal kromě toho, že střílel na bojovníky Tálibánu. „Když chce někdo ublížit našim chlapcům tam dole, snažíte se ho vyřadit ze hry. Vezmete život, abyste jiný zachránili," prohlásil otevřeně Harry.

Deník Daily Telegraph vzápětí zavolal jednomu z mluvčích hnutí Taliban, podle kterého jsou Harryho slova velmi ponižující pro všechny účastníky bojů. Daily Telegraph cituje i nejmenovaného spojeneckého velitele působícího v jedné z velmi nebezpečných provincií, který se vyjádřil v tom smyslu, že dění v Afghánistánu není žádná počítačová hra, ale vše je velmi reálné. Popsat úsilí a úmrtí vojáků z desítek zemí coby hru podle něj ukazuje nedostatek respektu.

Mladší syn následovníka britského trůnu je prvním členem královské rodiny, který se zúčastnil bojových operací od chvíle, kdy jeho strýc Andrew, vévoda z Yorku, bojoval ve válce o Falklandy v roce 1982, také coby pilot vrtulníku. Manžel královny, princ Philip, zase sloužil za druhé světové války u královského námořnictva u pacifické flotily ve Středomoří a podílel se třeba na vylodění na Sicílii.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková, Petr Král, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme