Zabíjení civilistů v Libyi má vyšetřit Haagský tribunál

Rada bezpečnosti OSN trestá libyjského diktátora Kaddáfího a jeho nejbližší spolupracovníky za brutální násilí proti odpůrcům režimu. Patnáctičlenný orgán přijal jednomyslně rezoluci, která počítá se zablokováním Kaddáfího účtů, zbrojním embargem a dokonce i s vyšetřováním masakrů Mezinárodním trestním soudem v Haagu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjský povstalecký voják s municí, která má být prý použita proti civilistům v Benghází

Libyjský povstalecký voják s municí, která má být prý použita proti civilistům v Benghází | Foto: AFP

Některé země s posledně uvedeným požadavkem údajně váhaly, v obavě z možného precedentu. Jeho konečná absolutní podpora by ale mohla přesvědčit další lidi z Kaddáfího garnitury k dezerci.

„Rada bezpečnosti svorně odsoudila násilí, vymezila zodpovědnost za zločiny a přijala závazné sankce, mířící na libyjské nestoudné vedení. Je to jasné varování libyjské vládě, že musí zastavit zabíjení,“ prohlásila po hlasování americká zástupkyně v Radě bezpečnosti Susan Riceová.

Sankce vůči Kaddáfímu napomohou konci fašistického režimu, který pořád existuje v Tripolisu,“ uvítal jednoznačné stanovisko OSN diplomat Ibrahim Dabbaší, jeden z prvních představitelů Libye, který se přidal na stranu revoluce.

Sankce EU budou následovat

Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN přivítala také Evropská unie. Její vysoká představitelka pro společnou zahraniční politiku Catherine Ashtonová slíbila, že sankce sedmadvacítky budou brzy následovat. Uznala také odhodlání Rady bezpečnosti postavit Kaddáfího před Mezinárodní trestní tribunál.

„Evropská unie plně přijímá rezoluci a urychleně uplatní restriktivní opatření,“ napsala baronka Ashtonová v prohlášení k rozhodnutí přijatému v New Yorku.

Catherine Ashtonová | Foto: AFP

Sedmadvacítka už zahájila přípravy na zmrazení majetků plukovníka Kaddáfího a dalších exponentů jeho režimu. Chystá také omezení jejich pohybu. Zakáže jim vydávat schengenská víza.

Unie také připravuje obnovení zbrojního embarga vůči Libyi. Embargo EU zrušila v roce 2004 a od té doby řada unijních zemí vybavila libyjské represivní složky zbraněmi za stovky milionů eur. V konzultacích o uplatňování sankcí bude Unie pokračovat s ostatními světovými hráči na pondělní schůzce Rady pro lidská práva v Ženevě.

Poslední bašta

Plukovník Kaddáfí podle dostupných zpráv kontroluje většinu metropole, kde žijí dva z asi šesti milionů Libyjců. Opírá se tam nejen o ozbrojence, ale i o lidi, kteří mu nepřestali důvěřovat, či kteří mohou po jeho pádu přijít o hodně.

Kaddáfího příznivci se údajně usadili na centrálním Zeleném náměstí. Pozice diktátora je přesto nejspíš neudržitelná. Ve své baště, městě Benghází, už opozice dává dohromady novou přechodnou vládu svobodné Libye.

Zemi za uplynulý týden opustilo na sto tisíc lidí, převážně cizinců ze sousedních zemí. Odhaduje to Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky. Většinou šlo o Egypťany a Tunisany, kteří využívají pozemní hraniční přechody. Frekventovaná je ale i námořní cesta ze severní Libye na ostrovy Malta a Kréta.

Provoz přerušují a personál u Libye stahují i zahraniční ambasády včetně české.

Pavel Novák, Jitka Malá, Igor Maňour, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme