'Zabil ji poklop. Plánoval jsem pak sebevraždu.' Dánský vynálezce promluvil o smrti novinářky

Švédská novinářka Kim Wallová podle dánského vynálezce podezřelého z jejího zabití zemřela při nehodě na palubě amatérsky vyrobené ponorky. Do hlavy ji měl uhodit těžký poklop. Peter Madsen to řekl v úterý před soudem v Kodani.

Tento článek je více než rok starý.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Madsen poté, co byl zachráněn z potápějící se ponorky.

Peter Madsen poté, co byl zachráněn z potápějící se ponorky. | Zdroj: Reuters

Madsen měl podle výpovědi držet poklop pro Wallovou, zatímco se plavili mezi Dánskem a Švédskem. „Ztratil jsem balanc a poklop se zavřel. Kim byla vážně raněná a intenzivně krvácela. Byla pod ní velká kaluž krve,“ vypověděl podle agentury Reuters v úterý u soudu.

Rozhovor s vynálezcem ji stál život. Torzo nalezené u břehu Dánska patří pohřešované novinářce

Číst článek

Dále uvedl, že se ji pokusil pohřbít v moři a plánoval, že sám na palubě ponorky spáchá sebevraždu. Proč bylo tělo 30leté ženy nalezeno bez končetin a hlavy ale nevysvětlil.

Policie viní Madsena z úmyslného zabití novinářky, hrozí mu pět let až doživotí za mřížemi. Ve vazbě je od chvíle, kdy ho záchranáři zachránili z potápějící se ponorky.

Kodaňský soud nyní rozhoduje, zda Madsenovi prodlouží vazbu a na základě jakého obvinění.

Záhada, která otřásla Skandinávií

Kim Wallová rodině řekla, že jede do Dánska, aby s obdivovaným 46letým vynálezcem Madsenem udělala rozhovor. Společně byli naposledy spatřeni v kodaňském přístavu Refshaleoen ve čtvrtek 10. srpna, kolem sedmé hodiny večer.

Kim Wallová

Švédská novinářka pracovala na volné noze. Psala například pro Guardian, New York Times, South China Morning Post. V posledních dnech připravovala článek o dánském vynálezci Peterovi Madsenovi. Vystudovala London School of Economics a Columbia University. Žila mezi New Yorkem a Pekingem. Pro koho psala svůj poslední článek, není jasné, nikdo se k zadání zatím nepřihlásil. Je také možné, že se Wallová rozhodla nejprve napsat článek a až později ho nabídnout mediálním organizacím, což je u novinářů na volné noze vcelku běžný postup.

Když se Wallová nevracela dlouho domů, její přítel zavolal policii a začalo pátrání. Druhého dne ráno záchranáři našli potápějící se ponorku. Jediným člověkem široko daleko byl ale pouze Madsen. Ponorka byla podle policie potopena záměrně.

Madsen už v srpnu uvedl, že žena zemřela při nehodě a on ji „pohřbil“ v moři. Při prvotním výslechu však tvrdil, že ženu vysadil živou a zdravou v Kodani.

Záhada nebyla o nic jasnější do konce srpna, kdy bylo u břehu města Køge nalezeno ženské tělo bez hlavy a končetin. „DNA torza a Kim Wallové sedí,“ oznámila dánská policie na svém twitteru s tím, že případ nebude dál komentovat.

Ještě před tím policejní šéf Jens Moller Jensen upřesnil, že končetiny a hlava byly z nalezeného těla odřezány záměrně.

Policie také potvrdila, že krev nalezená na palubě plavidla se shoduje s DNA novinářky.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme