Zabili jsme už 50 000 bojovníků Islámského státu, zní neoficiální odhad z Pentagonu

Mezinárodní koalici vedené Spojenými státy se za více než dva roky operací podařilo zabít zhruba 50 000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na nejmenovaný zdroj z Pentagonu to napsala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank irácké armády během bojů v Mosulu | Zdroj: Reuters

Vysoce postavený úředník amerického ministerstva obrany, hovořící s novináři pod podmínkou anonymity, tvrdí, že jde o "konzervativní odhad", který ovšem ukazuje, nakolik je účinná strategie leteckých úderů a souběžné podpory místních jednotek malými týmy vojenských expertů.

Spojené státy spustily operaci proti islamistickému uskupení, jež kontroluje notnou část Iráku a Sýrie, koncem léta 2014. Do akcí se od té doby zapojily mimo jiné letouny Francie, Velké Británie, Nizozemska či Německa.

Koalice bombardovala nemocnici v Mosulu. Útočili z ní džihádisté, oznámili Američané

Číst článek

Zapojili se i Češi

Přispěla i Česká republika, která například do Iráku poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Ty Bagdád koupil právě z Česka. Irácké a kurdské ozbrojené síly Praha podpořila také zbraněmi a municí. Začátkem týdne do země odletěl 17členný polní chirurgický tým, který má nedaleko Mosulu podporovat koaliční a irácké vojáky.

Bitva o Mosul, druhé největší město Iráku, které islamisté kontrolují od června 2014, trvá už několik týdnů. Irácké armádě se již podařilo do města proniknout a část dobýt zpět, podle OSN však přitom padlo na 2000 vojáků.

Počet bojovníků samozvaného chalífátu, kteří v Mosulu zůstávají, se nyní odhaduje na asi 3000 z původních 5000.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme