Zabitého šíitského duchovního uctily statisíce Iráčanů

Více než 300 tisíc šíitských věřících zahájilo v Bagdádu smuteční pochod. Uctí tak památku duchovního vůdce ajatolláha Muhammada Bakra Hakíma, který se stal v pátek obětí atentátu. Podobně jako při sobotních demonstracích, také dnes účastníci shromáždění volali po pomstě Hakímovy smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smuteční pochod v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Symbolického smutečního obřadu u mešity Kázimíja se účastnily statisíce Iráčanů, především šíitských muslimů. Muži i ženy se při tradičním projevu smutku bili do prsou a odříkávali verše ze svaté knihy muslimů Koránu. Zřejmá byla i účast sunitských muslimů, což je důležité pro budoucí soužití obou skupin v zemi.

Se symbolickou rakví obešli věřící vnitřní prostory mešity. Při projevu k truchlícím věřícím obvinil další vysoký duchovní a bratr zemřelého Abdal Azíz al Hakím z odpovědnosti za smrt ajatolláha Hakíma nepřímo Spojené státy.

Věřící směřují do Nadžafu, kde při pumovém útoku před mešitou imáma Alího přišlo kromě Hakíma o život nejméně 125 lidí. Cestou na jih se průvod zastaví také v posvátném šíitském městě Karbalá, kam mají být z Bagdádu v pondělí převezeny Hakímovy ostatky, než bude duchovní v úterý pohřben v Nadžafu.

V souvislosti s atentátem zatkla irácká policie již 19 osob. Všichni zadržení přiznali, že jsou napojeni na teroristickou organizaci Al-Káida.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme