Začal balkánský regionální summit

V makedonské metropoli Skopji dnes začal neformální summit zemí jihovýchodní Evropy, který zorganizovala Evropská unie. Cílem summitu je posílení hospodářské spolupráce a podpora demokratických reforem na Balkáně. Za "hvězdu" summitu je všeobecně označován nový jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Pro něj je summit první příležitostí pro setkání s čelnými představiteli sousedních států. Po mnohaleté mezinárodní izolaci Bělehradu bude muset nový jugoslávský prezident přesvědčit ve Skopji své partnery, že s Jugoslávií je již možno spolupracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsem šťasten, že tu jsme dnes přítomni za všechny zemi v této oblasti. Je to skutečně pozoruhodná událost, která následuje po pozitivních změnách v Jugoslávské svazové republice. Jsem přesvědčen, že toto setkání otevře novou éru v našich vztazích," prohlásil makedonský prezident Boris Trajkovski při zahájení summitu.

Mezinárodní společenství, které podpořilo Koštunicu při jeho nástupu k moci, mu vyjadřuje svou podporu i ve Skopji účastí vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany, komisaře EU pro zahraniční vztahy Chrise Pattena a amerického velvyslance u OSN Richarda Holbrooka. Summitu se kromě Koštunici, Trajkovského, Solany, Pattena a Holbrooka účastní bulharský prezident Petar Stojanov, albánský prezident Rexhep Meidani, jejich rumunský protějšek Emil Constantinescu, jakož i premiéři Turecka a Řecka Bülent Ecevit a Kostas Simitis. Chorvatského prezidenta Stjepana Mesiče zastupuje místopředseda vlády Goran Granič. Summitu se rovněž účastní koordinátor Paktu stability pro jihovýchodní Evropu Bodo Hombach.

Summit bude po pěti letech první příležitostí k setkání na nejvyšší úrovni mezi Jugoslávií a Makedonií. Bývalý makedonský prezident Kiro Gligorov se setkal se Slobodanem Miloševičem, tehdy ještě prezidentem Srbska, v roce 1995, několik dní předtím, než byl Gligorov vážně zraněn při pumovém atentátu, který část makedonského tisku připisovala jugoslávským tajným službám. Od té doby byly makedonsko-jugoslávské vztahy velmi chladné.

Na okraji summitu se Koštunica na sejde s Holbrookem, jenž se tak stane prvním čelným představitelem USA, který se setká s novým jugoslávským prezidentem. Dosud není jisté, zda se ve Skopji setkají Koštunica a Meidani. Makedonská média minulý týden informovala, že albánský prezident svou cestu do Skopje kvůli účasti Koštunici zrušil. Své rozhodnutí prý později změnil na nátlak USA. Albánský parlament v pondělí od Srbska požadoval "veřejnou omluvu za monstrózní zločiny jeho armády a policie v Bosně a v Kosovu".

Summit bude ukončen v podvečer tiskovou konferencí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme