Začal balkánský regionální summit

V makedonské metropoli Skopji dnes začal neformální summit zemí jihovýchodní Evropy, který zorganizovala Evropská unie. Cílem summitu je posílení hospodářské spolupráce a podpora demokratických reforem na Balkáně. Za "hvězdu" summitu je všeobecně označován nový jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Pro něj je summit první příležitostí pro setkání s čelnými představiteli sousedních států. Po mnohaleté mezinárodní izolaci Bělehradu bude muset nový jugoslávský prezident přesvědčit ve Skopji své partnery, že s Jugoslávií je již možno spolupracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsem šťasten, že tu jsme dnes přítomni za všechny zemi v této oblasti. Je to skutečně pozoruhodná událost, která následuje po pozitivních změnách v Jugoslávské svazové republice. Jsem přesvědčen, že toto setkání otevře novou éru v našich vztazích," prohlásil makedonský prezident Boris Trajkovski při zahájení summitu.

Mezinárodní společenství, které podpořilo Koštunicu při jeho nástupu k moci, mu vyjadřuje svou podporu i ve Skopji účastí vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany, komisaře EU pro zahraniční vztahy Chrise Pattena a amerického velvyslance u OSN Richarda Holbrooka. Summitu se kromě Koštunici, Trajkovského, Solany, Pattena a Holbrooka účastní bulharský prezident Petar Stojanov, albánský prezident Rexhep Meidani, jejich rumunský protějšek Emil Constantinescu, jakož i premiéři Turecka a Řecka Bülent Ecevit a Kostas Simitis. Chorvatského prezidenta Stjepana Mesiče zastupuje místopředseda vlády Goran Granič. Summitu se rovněž účastní koordinátor Paktu stability pro jihovýchodní Evropu Bodo Hombach.

Summit bude po pěti letech první příležitostí k setkání na nejvyšší úrovni mezi Jugoslávií a Makedonií. Bývalý makedonský prezident Kiro Gligorov se setkal se Slobodanem Miloševičem, tehdy ještě prezidentem Srbska, v roce 1995, několik dní předtím, než byl Gligorov vážně zraněn při pumovém atentátu, který část makedonského tisku připisovala jugoslávským tajným službám. Od té doby byly makedonsko-jugoslávské vztahy velmi chladné.

Na okraji summitu se Koštunica na sejde s Holbrookem, jenž se tak stane prvním čelným představitelem USA, který se setká s novým jugoslávským prezidentem. Dosud není jisté, zda se ve Skopji setkají Koštunica a Meidani. Makedonská média minulý týden informovala, že albánský prezident svou cestu do Skopje kvůli účasti Koštunici zrušil. Své rozhodnutí prý později změnil na nátlak USA. Albánský parlament v pondělí od Srbska požadoval "veřejnou omluvu za monstrózní zločiny jeho armády a policie v Bosně a v Kosovu".

Summit bude ukončen v podvečer tiskovou konferencí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme