Začal pohřeb Kim Čong-ila, Severokorejci se loučí s vůdcem

V Severní Koreji začal pohřeb vůdce Kim Čong-ila. První část obřadu probíhá v mauzoleu Kum-su-san, kde je rakev s tělem zesnulého vůdce už několik dní vystavena. Pohřeb diktátora, který zemřel 17. prosince ve věku 69 let, sledují v Pchjongjangu miliony lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za zemřelého vůdce KLDR Kim Čong-ila truchlí i děti, tvrdí severokorejská agentura KCNA

Za zemřelého vůdce KLDR Kim Čong-ila truchlí i děti, tvrdí severokorejská agentura KCNA | Zdroj: Reuters

Ve vnitřních prostorách mauzolea by se mělo uskutečnit soukromé rozloučení s vůdcem za účasti jeho syna Kim Čong-una a předních stranických a armádních činitelů. Informovala o tom ruská agentura ITAR-TASS.

Pohřební průvod pak podle dostupných informací projde severokorejskou metropolí. Smuteční akce mají v Pchjongjangu pokračovat do zítřka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohřbu Kim Čong-ila informuje redaktor Robert Mikoláš

Přestože za Ki Čong-ila více či méně dobrovolně truchlí miliony Severokorejců, o jeho skutečném životě však většina z nich prakticky nic neví. Podle listu Sunday Telegraph měl přitom v evropských bankách uloženy 4 miliardy dolarů a holdoval nejdražším koňakům i rychlým vozům, na druhé straně ale dovedl zuboženou zemi k jaderným zbraním.

Zatímco se statisíce Severokorejeců loučí s drahým vůdcem, jak ho tituluje vládní propaganda, na jih od demilitarizované zóny rozdělující Korejský poloostrov ho označují za válečného zločince a jeho otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena pak za teroristu.

O ničem takovém se však Severokorejci nemají šanci dozvědět. Dlouhá léta budovaný kult obou Kimů z nich učinil de facto živé bohy. O tom, že milovali jen sebe a osud zbídačelých lidí jim nic neříkal, si tak nikdo netroufne ani špitnout.

Inženýr, spisovatel, golfista

Kim Čong-il pro drtivou většinu národa představuje neohroženého vůdce, vynikajícího zemědělce, inženýra i spisovatele a přímo legendy se vypráví o jeho zázračných sportovních výkonech. Jednou tak během jediného golfového zápasu dokázal zahrát 11 jamek na první úder, jindy zase vynalezl neviditelný mobil, jehož prostřednictvím radil fotbalistům bojujícím na světovém šampionátu.

Úsměvy pak rozdával na borůvkových farmách stejně jako v továrnách. A jako důkaz, že ho milují na celém světě, sloužilo i Muzeum přátelství vybudované po vzoru Kim Ir-sena. V obou se nacházejí skutečné skvosty jako puška od ruského prezidenta Putina nebo meč od Kaddáfího.

Tělo Kim Čong-ila je vystaveno ve skleněné rakvi v mauzoleu Kum-su-san. | Foto: Reuters

A zahanbit se nedali ani bývalí představitelé socialistického Československa. V září 1989 tak věnoval Kimovi tehdejší ministr obrany Milan Václavík model letounu Albatros, někdejší prezident Husák zase přivezl sadu nožů a rybářského náčiní a Kimův režim má i klíč od české metropole. Není tedy divu, že do Pchjongjangu nyní kondoloval i současný šéf českých komunistů Vojtěch Filip.

Naopak Soul se oficiálně k něčemu takovému neměl a nevyslal žádnou delegaci, která by vyjádřila soustrast severokorejskému lidu, za což si vysloužil ostrou kritiku Pchjongjangu. KLDR si pod vedením Kim Čong-ila vynutila patřičný respekt na mezinárodní scéně, když vstoupila do jaderného klubu. Její raketový program budí obavy až ve Spojených státech. Bez ohledu na to, že i kvůli tomu trpí miliony Severokorejců hlady.

Robert Mikoláš, Tea Turk, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme