Začal soud s europoslancem Strasserem, který za peníze sliboval změnu zákonů

Ve Vídni v Rakousku probíhá soud s bývalým europoslancem a rakouským vrcholným politikem Ernstem Strasserem, který čelí obvinění z přijetí úplatku. Nastrčeným lobbyistům totiž kývl na nabídku, že bude dostávat 100 tisíc eur ročně za ovlivňování unijní legislativy. Někdejší ministr vnitra z Rakouské lidové strany (ÖVP) jakoukoli vinu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý europoslanec Ernst Strasser obviněný z korupce u soudu ve Vídni. | Zdroj: Reuters

Strassera chytili ho přímo při činu. Nyní šestapadesátiletý muž skočil v roce 2010 spolu s dvěma kolegy z Evropského parlamentu na vějičku britským investigativním novinářům z listu Sunday Times, kteří se vydávali za lobbyisty. Usvědčuje ho videonahrávka

Novináři vydávající se za lobbyisty Strassera oslovili, zda by jim pomohl ovlivnit normu týkající se reformy bankovního sektoru. Na nahrávce Strasser domnělým lobbistým říká, aby mu popsali, jak přesně by jejich klient chtěl zákon změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu bývalého rakouského europoslance Strassera přiblížila redaktorka Markéta Bartošová.

Souhlasil s tím, že bude dostávat roční honorář 100 tisíc eur za příslušné ovlivňování evropského zákonodárství. A to ročně, není prý fanouškem placení od hodiny.

Vysvětluje, že má zhruba dvacet lidí, kteří pracují pro jeho třináct klientů. Na videu dál sám o sobě říká, že je lobbyistou, i když slovo lobbyista má zvláštní přízvuk, takže doporučuje být opatrný.

Na videu se objevuje i řada vtipných průpovídek, které média zveřejnila, třeba že většina evropských poslanců je tak líná, že za ně všechnu jejich práci dělají jejich spolupracovníci.

Video je hlavním důkazním materiálem, ale žaloba by se neobešla bez důkladného vyšetřování. Rakouské státní zastupitelství kauzu vyšetřovalo 15 měsíců. Při raziích v deseti bytech a kancelářích policie odhalila rozsáhlou dokumentaci k případu. A vyslechla 90 svědků.

Strasser: Myslel jsem, že po mně jde někdo z tajných služeb

Strasserův obhájce nicméně velmi kritizuje pozornost upřenou k tomuto videu, které je k vidění také na serveru youtube. Jak řekl: „Není třeba soudce. Oprátka stačí.“

Poté, co byla zveřejněna videa z rozhovorů, pořízená skrytými kamerami, Strasser vystoupil z ÖVP a opustil Evropský parlament. Dodnes však trvá na své nevině a tvrdí, že mu naopak šlo o odhalení lidí, kteří stáli za domnělými lobbyisty.

„Někdo mě chtěl podplatit. Měl jsme ale podezření, že po mně šel někdo z tajných služeb,“ uvedl Strasser pro televizi ORF.

Strasser nebyl jediným politikem, kterého britští novináři vyzkoušeli, zda úplatek přijme. Celkem to zkusili u 60 europoslanců. Peníze byli přednější než mravní integrita jen třem z nich.

Kromě Strassera sedli na lep britským novinářům také bývalý rumunský vicepremiér Adrian Severin a někdejší slovinský ministr zahraničí Zoran Thaler. I ty čeká soud.

Bývalý rakouský europoslanec Strasser u soudu ve Vídni | Foto: Reuters

Kauza Ernsta Strassera a jeho dvou uplatitelných kolegů vedla europoslance k vytvoření nového etického kodexu. Platí od Nového roku a nutí europoslance zveřejňovat své mimoparlamentní výdělečné aktivity. Má se tak u unijních zákonodárců předcházet možnému střetu zájmů a nebezpečí, že podlehnou mámení korupce.

Nově musí europoslanci předkládat prohlášení o svých mimoparlamentních výdělečných aktivitách přesahujících pět tisíc eur ročně (asi 125 tisíc korun). Započítávají se toho třeba i přednášky na univerzitách, publikace článků či poskytování odborného poradenství.

Kodex jim také nařizuje uvádět členství v řídících orgánech společností nebo neziskových organizacích, a to nejenom ta současná, ale i za tři roky zpátky před zvolením. Dále nesmějí přijímat dary a služby v hodnotě vyšší než 150 eur, a pokud by jako oficiální zástupci Evropského parlamentu takový dar dostali, musí ho předat předsedovi této instituce.

Na dodržováno kodexu europoslance dohlíží zvláštní výbor

Za porušení kodexu může parlament vyslovit poslancům veřejnou důtku, která se oznámí na plénu a objeví se i na webu instituce.

Europoslanci mohou také přijít o denní diety na dva až deset dnů a parlament je může na stejnou dobu vyloučit ze svých aktivit, nikoliv však z hlasování, nebo zbavit funkcí, které získali zvolením do orgánů Evropského parlamentu.

Na dodržování pravidel dohlíží speciálně vytvořený výbor, který se může ptát v dalších organizacích, zda poslanci něco nezatajili. I tak však i nadále záleží hlavně na poctivosti a pravdomluvnosti politiků.

Markéta Bartošová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme