Začal soud s neonacistkou Zschäpeovou. Je obviněná z podílu na deseti vraždách

U Vrchního zemského soudu v Mnichově dnes začal jeden z největších procesů posledních let. Z podílu na deseti vraždách a z vytvoření a podpory teroristického spolku Nacionálně socialistické podzemí (NSU) se bude zodpovídat osmatřicetiletá Beate Zschäpeová. Spolu s ní jsou na lavici obžalovaných i čtyři údajní pomocníci neonacistické buňky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beate Zschäpeová se svými obhájci u soudu v Mnichově

Beate Zschäpeová se svými obhájci u soudu v Mnichově | Zdroj: Reuters

Zahájení soudu, který se nesl ve značně napjaté atmosféře, doprovázely demonstrace proti rasismu a extremismu.

V okolí soudní budovy platila přísná bezpečnostní opatření, na něž dohlíželo asi 500 policistů. Nikdo, kromě těch, kteří se procesu účastní, neměl šanci se dostat dovnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s neonacistkou Zschäpeovou mluvili na Radiožurnálu německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová a poradce pro strategické otázky Petr Robejšek

Obžalované přivezli k soudu v opancéřovaných vozech. Lidé, kteří se dostali dovnitř, pak prošli důkladnými osobními prohlídkami. Museli si například zouvat boty, aby se nanejvýš předešlo riziku, že pronesou dovnitř zbraň.

Soudní síň byla pro tento proces speciálně upravena, zájmu veřejnosti však zdaleka nestačí.

Jednání probíhá za zavřenými dveřmi. Padesát míst určených veřejnosti vyhradil soud pozůstalým, dalších padesát médiím. O ně se muselo losovat. Kvůli tomu se nedostalo místo například na některé velké německé deníky. Obě skupiny, média i pozůstalí, sedí na balkoně za neprůstřelným sklem.

Beate Zschäpeová přišla k soudu upravená a nedávala najevo jakékoli emoce. K obviněním nevypovídá, stejně jako tomu bylo po celou dobu od jejího zadržení.

O rozruch se postarali její obhájci, kteří na začátku obvinili soudce z podjatosti. Poté požádali o přerušení jednání. Jeden z pozůstalých je nařkl, že se snaží proces protahovat, a tím jen stupňovat utrpení pozůstalých. Další jednání soudu nicméně bylo odročeno až na 14. května.

Hlavní obviněná má tři obhájce

O tom, že se jedná o mimořádný proces, svědčí i počet právníků. Jen Zschäpeová má tři obhájce, sedm dalších je k dispozici čtyřem dalším obžalovaným a čtyřicet šest právníků zastupuje blízké obětí, kteří jsou spolužalobci.

Obhájci se budou zřejmě snažit stavět obhajobu na tom, že Zschöpeová nebyla spolupachatelkou, ale oběma vrahům, jimiž byli Uwe Mundlos a Uwe Bönhardt a kteří při zatýkání na konci roku 2011 spáchali sebevraždu, jen poskytovala zázemí a logistickou podporu. Obžaloba se naopak bude snažit dokázat, že Zschöpeová byla aktivní členkou tria.

Zschöpeová se bude zodpovídat z údajného podílu na dvou teroristických útocích, několika bankovních loupežích a hlavně zavraždění deseti lidí. Oběťmi Nacionálně socialistického podzemí bylo osm obchodníků tureckého původu, jeden řeckého původu a jedna mladá německá policistka.

Beate Zschäpeová před začátkem soudu v Mnichově | Foto: Reuters

Pozůstalí obětí očekávají nejvyšší trest, tedy doživotí. „Půjde o důležitý společenský signál, jak se Německo vyrovnává s pravicovým extremismem,“ říká zástupce pozůstalých.

Rozsudek by mohl padnout na začátku příštího roku, v tuto chvíli je naplánováno dalších 80 jednacích dní. Nelze však vyloučit, že potrvá mnohem déle – vypovídat má přes 600 svědků.

Kromě otázky viny a neviny Zschöpeové a čtyř sympatizantů neonacistické buňky se soud také pokusí zodpovědět, jak je možné, že trojici, o níž věděla policie už od konce devadesátých let (tehdy objevila policie v garáži Zschäpeové materiál na výrobu bomby) se dařilo 13 let ukrývat a páchat další a další zločiny.

Přestože zájem o proces je velký, podle poradce pro strategické otázky Petra Robejška, který žije v Hamburku, nezajímá zdaleka všechny. Sledují ho prý hlavně lidé, kteří se o politiku zajímají nebo z ní nějakým způsobem žijí.

„Tato řekněme elita má eminentní zájem na tom, co se právě odehrává v Mnichově. Prostý Němec, myslím si, se o samotnou věc příliš nestará,“ tvrdí Robejšek.

Klára Stejskalová, Vojtěch Kouřímský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme