Začal summit Unie pro Středomoří

V Paříži začal summit 43 států - členů Unie pro Středomoří. Tu navrhla vytvořit Francie jako společenství pro volný obchod v oblasti kolem Středozemního moře. Po nátlaku Německa se k původní skupině států ležících na středomořském pobřeží přidaly i všechny členské země Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grand Palais v Paříži | Foto: Pavel Novák

Summit otevřel šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner. Prohlásil, že v oblasti kolem největšího evropského moře je třeba spolupracovat a solidárně se starat o přírodní bohatství i si vzájemně pomáhat. "Nedělat nic je příliš riskantní. Náš svět je velmi křehký," prohlásil francouzský ministr zahraničí a dodal: "Jsme právě v čase plném nadějí. Kolem Středozemního moře se vytvořila atmosféra dialogu. Toho je třeba využít."

V Paříži se proto například sešel francouzský prezident Sarkozy se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. K rozhovorům se v Elysejském paláci sešli i prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert. Odpoledne začne plenární zasedání reprezentantů všech 43 států - členů Unie pro Středomoří. Společenství by mělo spolupracovat při ochraně životního prostředí kolem moře a také při zajištění zdrojů vody a využívání zásob energií.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme