Začala první fáze výměny palestinských vězňů za Šalita

První palestinští zajatci začali opouštět vězení. Podle očitého svědka, na kterého se odvolává agentura Reuters, první vozidla odjela z vězení v centrální části země a vezla především ženy. Auta je vezou směrem do egyptské části Sinajské pouště. Právě Egypt totiž historickou výměnu palestinských vězňů za izraelského vojáka Giláda Šalita, kterého drží přes pět let radikální Hamás v Gaze, zprostředkovává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj přepravující palestinské vězně opouští věznici v jižním Izraeli | Zdroj: Reuters

Giláda Šalita předají zástupci hnutí Hamás na hranicích s Egyptem egyptské bezpečnosti. Ve stejnou dobu vydají Izraelci do egyptských rukou všech 27 uvězněných palestinských žen.

Výměnu podporuje i generální tajemník OSN Pan Ki mun: „Nejnovější vývoj, především ten, který se týká výměny zajatců, velmi vítáme. A já doufám, že vězni teď dají přednost míru a bezpečnosti. Osobně budu podporovat toto úsilí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Egypta výměnu pozoruje spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Egypťané mají zaručit bezproblémový průběh celé výměny. Dalších 450 vězněných Palestinců, tentokrát mužů, předají Izraelci ihned po příjezdu Giláda Šalita na izraelské území.

Zbytek z celkového počtu 1027 palestinských vězňů bude Palestinská správa přebírat postupně během příštích dvou měsíců. Část z nich ale bude muset podle dohody odejít do exilu ve třetích zemích. Útočiště jim zatím nabídlo Turecko, Sýrie a Katar.

Výměna zajatců není výjimečná

Mnozí z propouštěných palestinských vězňů si odpykávali doživotní nebo dlouholeté tresty za přípravu útoků proti izraelským cílům. Právě příbuzní obětí těchto útoků se obrátili na izraelský Nejvyšší soud, aby propouštění vězňů pozastavil. Soud ale odmítl jakýkoliv odklad dohodnuté výměny s tím, že by tak mohl ohrozit návrat Giláda Šalita ze zajetí.

ČTĚTE TAKÉ: Izrael už převáží palestinské vězně, které vymění za Šalita

Podle průzkumu izraelského deníku Jedi´ot Achronot ale podporuje dnešní výměnu téměř 80 procent Izraelců.

Akce výměny zajatců není nijak výjimečná. V minulosti došlo už mnohokrát k předání stovek vězňů palestinské straně nebo libanonskému hnutí Hizbulláh výměnou za několik živých či mrtvých izraelských vojáků.

Spolupracovník Českého rozhlasu v Egyptě Štěpán Macháček v Ranním Radiožurnálu poznamenal, že arabská egyptská média podporují výměnu. Také z izraelské strany je podpora médií celkem vysoká , avšak příbuzní různých útoků s propuštěním pachatelů těchto činů nesouhlasí.

Štěpán Macháček, Katka Brezovská, Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme