Začalo vytahování Kursku

V Barentsově moři začalo vytahování havarované ruské ponorky Kursk. Potápěči do vraku vyřežou otvory, za které bude uchopen, vytažen k hladině a odtažen k pevnině. K havarovanému plavidlu se v šestihodinových intervalech spouští z norské lodě Major specializovaný zvon s ruskými a britskými potápěči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mají vyvrtat do trupu ponorky technologické otvory, kterými se protáhnou ocelová lana. Na nich se vrak nadzdvihne pomocí hydraulického zařízení a odtáhne do ruského přístavu Murmansk. Ještě předtím se od ponorky oddělí její přední část, kde se nachází několik stále ještě funkčních torpéd. Tato část zatím zůstane ležet na dně moře. Operace by měla být dokončena v září. Paralelně s technologickými pracemi probíhá monitoring radiace, která je podle ruských expertů douhodbě v normálu. ATomová ponorka Kursk se potopila v srpnu loňského roku, když na její plubě došlo ke dvěma explozím, jejichž příčina nebyla dosud objasněna. Všech 118 námorníkov zahynulo.

Markéta Kaclová, Roman Kebísek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme