Začaly přípravy na předání Radovana Karadžiče haagskému soudu

Odvolání proti vydání Radovana Karadžiče do Haagu nedorazilo k bělehradskému soudu ani dnes. Podle Karadžičova právníka se tak nestane dříve než za týden. Poslal ho údajně poštou ze zapadlé bosenské vesnice, aby vydání klienta co nejvíce zdržel. Bělehradský soud však naznačil, že o převozu vězně do Haagu může rozhodnout bez ohledu na odvolání, neobdrží-li ho v rozumnou dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivec Radovana Karadžiče během protestu v Bělehradu | Zdroj: ČTK

Proti vydání bývalého předáka bosenských Srbů mezinárodnímu tribunálu mají dnes večer v centru Bělehradu protestovat tisíce lidí. Tvrdí to hlavní organizátor demonstrace - nacionalistická Srbská radikální strana. Ta také vydala prohlášení, že se postará o bezpečnost účastníků i novinářů. Policie bude také celé shormáždění nahrávat.

Podle střízlivých odhadů se ale akce zúčastní jen kolem dvou tisíc lidí. V Bělehradě nikdo nepochybuje o tom, že k vydání Radovana Karadžiče do Haagu dojde - dokonce ani jeho advokát.

Podle srbských úřadů přípravy na předání Karadžiče začaly. Někdejšího prezidenta Republiky Srbské v Bosně a Hercegovině už v bělehradské vazební cele navštívili jeho rodinní příslušníci a zdá se, že předání je pouze otázkou hodin.

Jakmile srbský soud rozhodne, ministerstvo spravedlnosti vydá příkaz a dojde k transportu. Pravděpodobně na letiště a odtamtud buď leteckou linkou nebo speciálním letadlem. Velkou roli při tom hraje bezpečnost celé operace, kterou mají zajišťovat pracovníci srbské bezpečnostní služby BIA. V případě bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče to bylo jinak - byl převezen do bosenské Tuzly a odtamtud britským vojenským letadlem.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme