Začátek procesu s německým lobbistou Schreiberem se do zářijových voleb do Spolkového sněmu nestihne

Německá CDU si může částečně oddychnout. Soudní líčení s kontroverzním lobbistou a hlavním aktérem dárcovské aféry této strany Karlheinzem Schreiberem, kterého vydala v pondělí Kanada po deseti letech soudních tahanic do Německa, do zářijových voleb nezačne. Sociální demokraté mezitím odmítli nařčení, že by případ chtěli ve volební kampani cíleně použít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Karlheinz Schreiber | Zdroj: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti vedené sociálně-demokratickou političkou Brigitte Zypriesovou důrazně odmítlo, že by tlak na co nejrychlejší vydání uprchlého lobbisty a podnikatele z Kanady byl politicky motivovaný. Také předseda SPD Franz Müntefering popřel, že by jeho strana chtěla křesťanským demokratům v kampani kauzu připomínat.

V případu se nehodlá nikterak angažovat kancléřka Angela Merkelová, byť se na ni s podobnou žádostí Karlheinz Schreiber dopisem obrátil. Obchodníkovi se zbraněmi a lobbistovi hrozí za úplatkářství, podvod a daňový únik 15 let vězení. Pravděpodobnost, že by došlo k dohodě, která by proces urychlila, označil vrchní státní zástupce za velmi malou.

Schreiber je ústředním aktérem sponzorské aféry, která v devadesátých letech vážně poškodila křesťansko-demokratickou unii CDU a vedla k rezignaci jejího tehdejšího šéfa Wolfganga Schäubleho. Schreiber čelí v Německu obvinění z korupce, daňových úniků a podvodů.

Přečtěte si také:

Kanada po 10 letech vydala do Německa kontroverzního lobbistu Schreibera

Jiří Hošek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme