Mluvčí ruské diplomacie: Moskva od Prahy žádá vysvětlení o činnosti českých tajných služeb v Rusku

Rusko očekává, že české úřady odpoví na otázky ohledně činnosti českých zvláštních služeb na ruském území. Uvedla to ve středu podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Zacharovová ve svém příspěvku na sociální síti Telegram podle TASS připomněla, že první místopředseda české vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dříve uvedl, že po oznámení údajů o incidentu ve Vrběticích začala Praha stahovat z Ruska pracovníky svých zvláštních služeb.

Černochová: Chybí nám omluva ze strany Ruska. Pro začátek nových vztahů by měla jasně zaznít

Číst článek

„Silné odhalení. Toto téma je nutné zveřejnit, pánové,“ poznamenala Zacharovová.

Položila české straně několik otázek, zejména kolik zástupců českých tajných služeb dříve působilo v Rusku a kolik jich zůstalo, zda to byli profesionální zpravodajci, anebo šlo o naverbované občany, zda pracovali pouze pro Česko a na jaké cestovní pasy opustili Rusko, zda mají ruské občanství a jaké zločiny spáchali, pokud české vedení zařídilo jejich „zmizení“.

Závěrem zdůraznila, že Moskva netrpělivě očekává bezpochyby zajímavé odpovědi z Prahy.

Mluvčí se nezmínila o tom, že Praha připisuje výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014, při kterých přišli dva lidé o život, agentům ruské vojenské rozvědky.

Odlet vyhoštěných

Toto pondělí z Prahy odletěla zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví. Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích.

Odlet se zpožděním. Česko opustila zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády

Číst článek

Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Striktní parita

Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.

Poté Česká republika rozhodla o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Ruská vláda také zařadila Česko na seznam „nikoliv přátelských“ států, na kterém kromě Česka figurují již jen Spojené státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme