Zacházením s Romy ve Francii se už zabývá i Evropská komise

Nová politika francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vůči Romům je terčem kritiky opozice, ale i katolické církve. Pozorně situaci sleduje také Evropská komise, která nechá celou záležitost analyzovat. Z Francie muselo odjet podle vyjádření ministra pro přistěhovalectví na osm tisíc Romů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z Francie do Rumunska se vrátila první skupina Romů

z Francie do Rumunska se vrátila první skupina Romů | Zdroj: ČTK

Podle Francie Romové nepracovali, žili v nelegálních táborech, které teď francouzské úřady ruší. Přesto poslední repatriace, kdy z Francie odletělo do domoviny na šest set Romů, vzbudily velkou pozornost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Paříži Jan Pokorný ve Světě o desáté.

Rumunští státní tajemníci přiletěli do Paříže včera. Měli několik jednání s francouzským ministrem vnitra a ministrem pro přistěhovalectví. Dnes se ještě setkají se státním tajemníkem pro evropskou integraci. Diskutovalo se zejména o bezpečnostní aspekty, které vyvolaly zpřísněnou politiku vůči nelegálním imigrantům.

Francouzi se s Rumuny shodli, že volný pohyb osob, jeden z pilířů Evropské unie, nesmí sloužit jako alibi pro obchod s lidmi, prostituci, žebrotu a další druhy trestné činnosti. Rumunsko slíbilo, že zvýší počet policistů, kteří operují na území Francie.

Volný pohyb osob

Kroky francouzských úřadů vůči romským přistěhovalcům chce nicméně Evropská komise důkladně analyzovat. Zajištění bezpečnosti občanů a veřejného pořádku sice patří do pravomoci členských států, ale Brusel prozkoumá, jestli přitom nedochází k porušování unijních pravidel.

„Je jasné, že kdo porušuje právo, musí za to nést následky. Stejně tak je ale zřejmé, že nikoho nelze vyhostit jen proto, že je Rom,“ napsala ve své reakci na francouzskou kampaň proti nelegálním romským táborům komisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová.

Pracovníci jejího resortu mají zanalyzovat situaci ve Francii, jestli tam nedochází k porušování unijního práva. I když platí zásada volného pohybu osob v Unii, je možné občana jednoho členského státu vyhostit z území jiné členské země, pokud je to v zájmu bezpečnosti.

Komplikace se Schengenem

S výsledky analýzy seznámí Redingová své kolegy komisaře příští týden. Francii eurokomisařka vyzvala k dialogu se všemi ostatními členskými státy o problému sociální integrace Romů. V případě potřeby v něm může Komise sehrát roli prostředníka.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Lellouche už ale několikrát mluvil o tom, že pokud Rumunsko nezačne aktivně přistupovat k integraci svých Romů, může se stát, že nevstoupí do v příštím roce do schengenského prostoru.

Integrace národních menšin není sice v Unii žádnou podmínkou pro vstup do schengenského prostoru, ale dá se předpokládat, že Francie by si mohla najít nějaký jiný důvod, proč cestu do Schengenu zkomplikovat nejen Rumunsku, ale také Bulharsku, odkud do Francii rovněž míří Romové.

Pavel Novák, Jan Pokorný, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme