Všech osm malých fotbalistů zachráněných z jeskyně je v dobrém stavu. Mají hlad a pomalu začínají chodit

Všech osm chlapců, které se dosud podařilo zachránit z jeskynního komplexu na severu Thajska, je v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Na tiskové konferenci to v úterý řekl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví, informovaly agentury AFP a Reuters.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnici budou muset mladí fotbalisté zůstat nejméně týden, u některých z nich byla zjištěna plicní infekce. Čtyři chlapci a jejich fotbalový trenér dál zůstávají v jeskyni. Úřady nyní připravují i jejich vyproštění.

„Všech osm je v dobrém zdravotním stavu, žádný z nich nemá horečku,“ uvedl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví na tiskové konferenci v nemocnici, kam byli chlapci po záchraně převezeni. „Všichni se těší dobrému psychickému zdraví,“ dodal. Podle něj za dobrý zdravotní stav vděčí chlapci imunitě získané díky hraní fotbalu.

První čtyři zachránění chlapci, kterým je od 12 do 16 let, mají podle zástupce ministerstva „často hlad“ a mohou nyní jíst už normální stravu, ne však příliš kořeněnou. Zvládají také vstát a chodit kolem svých postelí.

Další vyšetření

Chlapci z druhé čtveřice, kteří byli z jeskynního komplexu zachráněni teprve v pondělí, mají podle zástupce ministerstva zdravotnictví stále „velmi nízkou tělesnou teplotu". V druhé skupině zachráněných byli hoši ve věku 12 až 14 let.

Musí to být velice stresující, dopad na jejich psychiku bude značný, říká o thajských chlapcích speleolog

Číst článek

Všichni chlapci budou muset zůstat nejméně týden v nemocnici na pozorování. Kromě toho, že mají problémy se zrakem, je podle zástupce ministerstva třeba vyčkat na výsledky dalších vyšetření. První z nich ukázaly, že přinejmenším dva z chlapců mají plicní infekci. Vyšetřit by zachráněné měl také psychiatr.

V jeskynním systému na severu Thajska zůstávají nadále čtyři chlapci a jejich fotbalový trenér. Na jejich záchraně se intenzivně pracuje, práce ale začal opět komplikovat vydatný déšť. Zda budou chtít potápěči zachránit najednou všech pět posledních uvíznutých, není jasné.

K jeskyním dorazil dnes také americký miliardář Elon Musk, který s sebou přivezl miniponorku, již nechal sestrojit pro případné využití při záchranných pracích. "Je vytvořena z raketových součástek a pojmenována Divočák po fotbalovém týmu chlapců," napsal Musk na twitteru. Nedlouho před tím vizionář uveřejnil video z podvodních zkoušek miniponorky.

Fotbalisté ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér uvázli v zaplaveném jeskynním komplexu 23. června. Skupina mladých sportovců se před stoupající hladinou vody postupně ustoupili do vzdálenosti více než čtyři kilometry od ústí jeskyně.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme