Záchranáři dál pátrají po horolezcích, které v Nepálu smetla lavina. Zatím našli 12 obětí

Na svazích nepálské hory Manaslu se dnes dál pátrá po pohřešovaných horolezcích. Lavina včera smetla stany s alpinisty, kteří trávili noc těsně pod vrcholem osmé nejvyšší hory světa (8163 m). Zatím se našlo 12 obětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těla zahraničních turistů, které smetal lavina na Mount Manaslu v nemocnici Kathmandu

Těla zahraničních turistů, které smetal lavina na Mount Manaslu v nemocnici Kathmandu | Zdroj: Reuters

Mezi oběťmi je sedm Francouzů, další pocházely z Německa, Španělska, Itálie a Nepálu. Nejméně tři zahraniční horolezce záchranáři v helikoptérách hledají, jejich práci ale komplikuje nepříznivé počasí. Mělo by jít o dva Francouze a jednu Knaďanku.

Zbývající členové výpravy, které lavina nesmetla, zatím kvůli počasí zůstávají v základním táboře.

Agentura Reuters píše o jedné z největších katastrof posledních dvou desetiletí v Himálaji. Od roku 1995, kdy v regionu nejvyšší hory světa Mount Everestu přišlo kvůli hustému sněžení o život nejméně 42 lidí včetně 17 cizinců.

Nepálské úřady uvedly, že nové neštěstí je ranou pro turistický průmysl. Horolezectví a vysokohorská turistika jsou hlavními turistickými aktivitami v Nepálu. Cestovní ruch představuje čtyři procenta hrubého domácího produktu.

„Není to dobré pro horolezectví,“ řekl agentuře Reuters Surendra Sapkota z ministerstva cestovního ruchu. Připomněl, že úřad v podzimní sezoně, která začala v září, vydal zahraničním horolezcům 232 povolení vylézt na Manaslu.

Jitka Malá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme