Záchranáři dál pátrají po obětech výbuchu továrny na hnojiva v Texasu

Záchranáři v texaském městě West hledají lidi, kteří mohli přežít výbuch tamní továrny na hnojiva. Policie odhaduje, že zabil pět až patnáct lidí. Zároveň upozorňuje, že obětí bude asi mnohem víc. Při explozi se zřítil i nedaleký domov důchodců a uvnitř jsou patrně uvězněni lidé. Zdravotníci už ošetřili 160 zraněných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysypané sklo v budově blízko výbuchu továrny na hnojiva v texaském městečku West

Vysypané sklo v budově blízko výbuchu továrny na hnojiva v texaském městečku West | Zdroj: Reuters

Vybuchla továrna v městečku West, které leží 130 kilometrů jižně od Dallasu. Žije tam 2700 obyvatel. Na místě neštěstí zasahují záchranáři a krouží vrtulníky.

Několik budov hoří, a to včetně místní školy. Na jejím hřišti zbudovali záchranáři sběrný tábor, kde poskytují první pomoc desítkám zraněných včetně hasičů.

„Byl to hrozně silný výbuch. Zasáhly mě střepy z vysypaných oken, střecha spadla, měl jsem co dělat, abych se dostal ven, kde mi pomohli. Pochopitelně vypadla elektřina a nefunguje spojení,“ popisuje svědek exploze.

Proti požáru se hasičům zasahuje velice těžko, protože oblast je zamořena jedovatými zplodinami z hoření. Několik hasičů se navíc pohřešuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálním dění po výbuchu v texaském městě West informuje redaktor Ondřej Bouda

„Obecně záleží na tom, co hoří a velitel si to musí při příjezdu zjistit, jak ta látka reaguje. Některé látky se přímo vylučují se stykem s vodou,“ popisuje český hasič, velitel Petr Dvořák.

Kdy se dá říci, že je postižená oblast bezpečná, se podle Dvořáka nepočítá na hodiny, ale třeba i na dny.

„Může dojít k další neočekávané reakci. To se řeší s odborníky z chemického průmyslu. Berou se třeba vzorky, posílají do laboratoře. Zjišťuje se, jaká z toho vznikne následně látka a k čemu může dojít,“ vysvětluje Dvořák.

Silná česká komunita

Český konzulát zatím nemá zprávy o tom, že by mezi obětmi byli nějací Češi. Na místo neštěstí už míří český velvyslanec Petr Gandalovič.

Podle novináře Brandona McNallyho by to ale nebylo nic překvapivého vzhledem ke složení obyvatel městečka. „West v Texasu obývají prakticky jenom Češi. Sami ho nazývají Koláč. V Texasu kdysi byla čeština třetím nejčastějším jazykem, to už ale není pravda,“ popisuje McNally.

Poblíž města je na dálnici velmi populární zastávka, benzinová pumpa s kavárnou. „Kdokoli míří do nebo z Austinu, se tam zastaví. Je to skoro deset tisíc lidí denně a kupují české koláče,“ přibližuje novinář.

ČR chce pomoci krajanům. Na místo výbuchu texaské továrny míří velvyslanec Gandalovič

Číst článek

„Celé město bylo osídleno Čechy asi před sto lety. Leží na půl cesty mezi Dallasem a Austinem,“ doplnila jeho manželka Kateřina McNallyová, která s ním žije v Dallasu. A právě až do texaské metropole byly slyšet exploze. „Znělo to jako hřmění,“ popsala McNallyová.

V továrně se vyrábějí uměla hnojiva na bázi nitrátů a je pravděpodobné, že k explozi došlo nešťastnou náhodou. O tom, že by příčinou mohl být terorismus, zatím nikdo nemluví.

Zřítil se domov důchodců

Při explozi se zřítil i nedaleký domov důchodců a uvnitř jsou patrně uvězněni lidé. Výbuch však postihl i nedalekou rezidenční oblast. Poškozeny jsou domy až pět bloků od továrny.

„Zmobilizovali jsme státní zdroje, abychom pomohli místním úřadům,“ prohlásil guvernér Texasu Rick Perry. „Naše myšlenky a modlitby jsou s lidmi ve Westu a s těmi, kdo jako první zasahovali na místě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O neštěstí ze Spojených států informoval spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann

Na improvizované tiskové konferenci se mluvilo o evakuaci obyvatel z důvodu, že by hrozil další výbuch. Co se týče samotného města, hoří tam několik budov včetně školy.

Americká média zároveň spekulují o počtu obětí a zraněných. Například podle NBC je prý až 200 zraněných a 40 lidí je v kritickém stavu v různých nemocnicích. Objevila se i zpráva, že obětí by mohlo být až 70, je to ale stále nepotvrzená spekulace.

Místní lidé o neštěstí mluví jako o výbuchu atomové bomby. Otřesy zaznamenaly i seismologové jako menší zemětřesení o síle 2 stupňů.

Starosta Tommy Muska byl ve městě a popsal ho, jako by se skrz něj prohnalo tornádo, nebo se najednou ocitlo v nějaké válečné zóně.

„Ty škody budou značné, protože fabrika byla hned vedle rezidenční oblasti. Zasažený domov důchodců je nedaleko, ještě blíž je už zmiňovaná škola, ve které ale naštěstí ve večerních hodinách, kdy k výbuchu došlo, už výuka neprobíhala,“ řekl přímo.

Výbuchu předcházel požár. Podle policie zatím nic nenasvědčuje tomu, že ho někdo založil úmyslně.

Zřejmě selhání techniky

Vzhledem k pondělnímu útoku v Bostonu ale každopádně americká média nedávají texaské neštěstí nijak do souvislosti s teroristy. Podle všeho půjde o nějakou technickou závadu, možná lidské selhání.

Nedaleké město Waco si mělo už zítra připomenout dvacet let od tragického konce obléhání blízké farmy agenty FBI. Na farmě žili stoupenci samozvaného mesiáše Davida Korese, kteří se 19. dubna 1993 hromadně upálili. Zemřelo 83 členů sekty.

Ve Spojených státech je teď noc, konkrétní obrázky o rozsahu celého neštěstí se objeví až ráno.

Už teď se ale mluví o tom, kdo ponese odpovědnost.

Portál listu Dallas Morning News píše, že se mohlo něco podobného předvídat.

A ten, kdo si myslel, že by bylo dobré postavit školu a domov důchodců v těsné blízkosti továrny na chemikálie, by měl být pohnán k zodpovědnosti.

Byly i horší

I kdyby se naplnily černé scénáře a odhady, tak se zdaleka nebude jednat o nejhorší chemickou katastrofu v USA.

Na 600 lidí zahynulo 16. dubna 1947 ve městě Texas City. I tehdy šlo taky o výbuch umělých hnojiv, který způsobil požár na lodi převážející chemikálie.

Když se ale podíváme více do světa, tak za vůbec největší chemickou katastrofu se označuje únik plynů z pobočky amerického koncernu Union Carbide v indickém Bhópálu.

Neštěstí z 2. a 3. prosince 1984 si bezprostředně a během prvního týdne vyžádalo na 8000 obětí. A dalších asi 15 tisíc lidí zemřelo v následujících letech.


Město West v Texasu

Milan Kopp, Lubica Bergmanová, Dušan Neumann, Daniela Pavlíčková, Nikola Bojčev, Ondřej Bouda, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme