Záchranáři našli ve ztroskotané lodi 2 mrtvá těla, pátrání po živých pokračuje

Pátraní po dalších lidech uvězněných uvnitř vraku lodi Costa Concordia stále pokračuje. Naděje, že bude ještě někdo z 15 pohřešovaných nalezen živý, už ale slábne. Počet potvrzených obětí dnes vzrostl na pět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztroskotaná loď Costa Concordia

Ztroskotaná loď Costa Concordia | Zdroj: Reuters

Potápěči celý den prohledávají více než 1500 kajut a dalších prostor na obří lodi Costa Concordia. Zatím se jim podařilo vysvobodit z kabin vraku lodi tři trosečníky. Pokračují ale v průzkumu s nadějí, že najdou ještě některého z pohřešovaných při životě.

Třetím trosečníkem vysvobozeným z vraku lodi, byl člen posádky. Byl v kabině v napůl ponořené části lodi a zareagoval když slyšel, že se v lodi někdo pohybuje. Měl zlomenou nohu, záchranáři proto zavolali na pomoc vrtulník. Trosečník musel být vytažený na vrtulník na nosítkách a teď je už v nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snahu italských záchranářů sleduje spolupracovnice Českého rozhlasu v Římě, Vědunka Lunardi

Záchranáři ale pokračují dál v pátrání ve vraku. Pohřešuje se stále 17 lidí, 11 turistů a 6 členů posádky. Záchranáři teď chtějí nejprve prohledat kabiny určené pro pasažéry. Pak se budou snažit prohledat i další části vraku.

Současně doufají, že se přihlásí někdo další ze zachráněných. Dva japonští turisté se například přihlásili až dnes ráno na policii v Římě. Pokud se týká členů posádky, naděje jsou menší. Jedná se o námořníky, kteří pracovali u motorů a tato část je už pod vodou.

Mezitím pokračuje vyšetřování příčin katastrofy. Analyzuje se černá skříňka. Prokurátor Verusio, který případ vyšetřuje se domnívá, že hlavní vinu nese kapitán Schettino.

Z vraku výletní lodi záchranáři vyprošťují další pasažéry, 40 lidí se stále pohřešuje

Číst článek

Plout jen několik set metrů od ostrova ve vodách plných ponořených útesů, byl podle prokurátora absolutní hazard. Obvinil kapitána a druhého důstojníka, že z lodi zbaběle utekli dříve, než byly ukončeny první záchranné operace a loď mohl opustit poslední cestující.

Nechal také oba zatknout, protože, jak řekl, oba by se mohli pokusit o útěk. Bylo už také definitivně ověřeno, že organizace záchranných operací na lodi zcela selhala. I na tom má velkou vinu kapitán.

Obavy ze změny počasí

Společnost Costa teď ověřuje, zda se jí vyplatí vrak vyzdvihnout a odtáhnout či zda ho opustí. Jakmile rozhodne, bude se moci otevřít otvor tam, kde jsou zásoby paliva a začít palivo odčerpávat.

Záchranáři stále nevzdávají boj o záchranu cestujících | Foto: ČTK

Nebezpečí představuje eventuální změna počasí. Teď je moře klidné, ale kdyby se počasí zhoršilo, celý vrak by se mohl posunout o několik desítek metrů a pak by se potopil do sedmdesátimetrové hloubky a to už by podobné operace byly nemožné nebo alespoň mnohem složitější.

Oficiální bilance havárie zatím říká, že o život přišli tři lidé. Utopili se, když v panice skočili do vody, aby se snažili doplavat na souš. Asi 60 lidí utrpělo zranění, stav dvou z nich je velmi vážný. Jednomu francouzskému turistovi hrozí ochrnutí.


Zvětšit mapu

Vědunka Lunardi, Igor Maňour, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme